Politycy Lewicy z województwa łódzkiego zgodni deklarują, że będą zabiegać o realizację postulatów programowych, z którymi szli do wyborów. Poseł Tomasz Trela podkreślał, że współpraca lewicowych ugrupowań umożliwiła zwiększenie reprezentacji ugrupowań w Senacie.

Paulina Matysiak, posłanka wybrana z listy lewicy w okręgu numer 11, rozpoczęła swoją wypowiedź od podziękowań dla wszystkich, którzy oddali na nią swój głos. Posłanka podkreśliła również znaczenie współpracy z nowowybranym senatorem Marcinem Karpińskim w trakcie kampanii wyborczej.

Pilne kwestie mieszkaniowe

Kluczowym punktem programu lewicy, do którego Matysiak nawiązała, jest postulat mieszkaniowy.

Kwestie mieszkaniowe są jednym z naszych kluczowych postulatów. Wiemy, jak to zrobić i mamy rozwiązania, które problem z mieszkaniami rozwiązują od strony podażowej, czyli tam, gdzie on naprawdę istnieje. Nie dosypujemy pieniędzy deweloperom i bankom. Chcemy, żeby te mieszkania powstały i pomagały Polakom – mówiła parlamentarzystka.

Podwyżki dla pracowników sektora publicznego

Matysiak podkreśliła też konieczność podwyżek w budżetówce, mając na uwadze nie tylko nauczycieli, ale również urzędników i innych pracowników państwowych. Lewica stoi na stanowisku, że państwo powinno być wzorem dobrego pracodawcy, który uczciwie wynagradza swoich pracowników.

To jest dla nas oczywistość, że dobry pracodawca uczciwie wynagradza. Związki zawodowe mówią jasno o podwyżce, która ma wyrównać problemy związane z wysoką inflacją – podkreślała.

Poprawa jakości usług publicznych i transportu

Kolejnym ważnym tematem była poprawa jakości usług publicznych, zwłaszcza w zakresie transportu publicznego. Matysiak podkreśliła konieczność poprawy połączeń między mniejszymi miejscowościami, a także potrzebę inwestycji w autobusy dla każdej gminy i kolej w każdym powiecie.

Wiemy, że poza dużymi miastami ciągle jest problem, żeby ze wsi dojechać do stolicy gminy. Połączenia między powiatami także zostawiają wiele do życzenia i tutaj naprawdę jest mnóstwo spraw do nadrobienia dla przyszłego rządu – mówiła Paulina Matysiak.

Jest dużo rzeczy do zrobienia, ale one są w zasięgu naszych możliwości. Trzeba do tego usiąść i o to zabiegać, bo to pozwala wszystkim mieszkańcom korzystać z innych z praw konstytucyjnych – podkreślała parlamentarzystka.

Co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym?

Zapytana o dalsze losy CPK po powołaniu nowego rządu, posłanka Matysiak podkreśliła, że realizacja komponentu kolejowego jest sprawą kluczową.

Nawet jeżeli będą zmiany w projekcie w przyszłym rządzie to co najwyżej kosmetyczne. O tym projekcie mówiło się już za rządów PO-PSL. Za rządów PiS doszły elementy kolejowe, a my tej kolei naprawdę dzisiaj potrzebujemy. To będzie dla nas skok cywilizacyjny, który naprawdę pozwoli nam się rozwijać. Potrzebujemy dobrego transportu publicznego w Polsce — podkreślała posłanka Matysiak.

W kwestii przystanku kolejowego w Brzezinach parlamentarzystka podkreślała konieczność dialogu z mieszkańcami miejscowości na planowanej trasie.

Trzeba usiąść i dyskutować. Widzieliśmy się z mieszkańcami Brzezin podczas posiedzenia zespołu, słuchaliśmy ich głosu. Spółka CPK, ale też minister Horała, nie byli nastawieni na dialog z mieszkańcami Brzezin czy innych miejscowości – zaznaczyła posłanka.

Ta inwestycja to gigantyczna szansa rozwojowa. Patrzmy na tę szansę i nie zapominajmy o mieszkańcach, którzy mają prawo mieć swoje wątpliwości. Każdy rząd i każde ministerstwo po prostu powinna wziąć to pod uwagę i powinno te wątpliwości rozwiewać, a nie zamykać oczy tak, jak robiło to Ministerstwo Infrastruktury pod rządami ministra Adamczyka – zakończyła.

Skip to content