Paulina Matysiak

posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Nazywam się Paulina Matysiak, jestem posłanką IX i X kadencji. W Sejmie reprezentuję powiaty kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski. 

Urodziłam się w roku 1984 w Kutnie — w Kutnie też dorastałam i zdałam maturę (LO im. Kasprowicza — pozdrawiam!). Z wykształcenia jestem polonistką — ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jestem też absolwentką studiów podyplomowych z filozofii XX wieku w Collegium Civitas w Warszawie oraz etyki na UMK.

Zawodowo zajmowałam się konserwacją zbiorów w Archiwum Emigracji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, a potem pracowałam w Urzędzie Miasta Kutno na stanowisku inspektora, gdzie odpowiadałam za budżet obywatelski i współpracę z organizacjami pozarządowymi.

W czasie wolnym lubię czytać książki, a nawet próbowałam swoich sił w pisaniu o nich, prowadząc bloga pt. „Zaginam Rogi”. Pisałam również felietony do magazynu „Wszystko Co Najważniejsze” oraz byłam współautorką kilku publikacji naukowych, kilkunastu recenzji i opracowań bibliograficznych. Członkini m.in. Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Politycznie “urodziłam się” w roku 2017 wstępując do Partii Razem. Od początku widziałam Razem jako to właśnie, czego polskiej polityce brakowało — młodą, nową lewicę. W marcu 2019 roku zostałam wybrana do Zarządu Krajowego tej partii, a w październiku 2019 roku zostałam posłanką na Sejm RP. W 2023 roku zostałam wybrana na kolejną kadencję.

W Sejmie — razem z pozostałymi posłankami i posłami Razem — należę do klubu parlamentarnego “Lewica”. Praca w Sejmie to jednak nie tylko sala plenarna — to także wiele komisji i zespołów, gdzie odbywa się praca, zanim projekty ustaw trafią pod głosowanie. W IX kadencji pracowałam w czterech komisjach: Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Polityki Senioralnej (jestem wiceprzewodniczącą) oraz Komisji Infrastruktury. Należałam również do szeregu zespołów parlamentarnych: przewodniczę Parlamentarnemu Zespołowi ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, a także Parlamentarnemu Zespołowi ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży; byłam wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany.

Moja działalność poselska w X kadencji w liczbach

Interpelacji

Zapytań

Interwencji

Wystąpień

Moja działalność poselska w ubiegłej, IX kadencji w liczbach

Interpelacji

Zapytania

Interwencje

Wystąpień

Informacje o mojej aktywności poselskiej (źródło: sejm.gov.pl)

Wystąpienia na posiedzeniach Sejmu

Kliknij, aby otworzyć informacje w nowym oknie (sejm.gov.pl)

Interpelacje poselskie, którym nadano bieg

Kliknij, aby otworzyć informacje w nowym oknie (sejm.gov.pl)

Głosowania na posiedzeniach Sejmu

Kliknij, aby otworzyć informacje w nowym oknie (sejm.gov.pl)

Profil poselski w serwisie sejm.gov.pl

Kliknij, aby otworzyć informacje w nowym oknie (sejm.gov.pl)

Chcesz być na bieżąco z moją działalnością? Zapisz się się do newslettera!

Skip to content