Niebezpieczne odpady w woj. kujawsko-pomorskim — jest problem? Ministerstwo go nie widzi
Jeszcze w maju br. posłanka Paulina Matysiak zwróciła się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z interwencją w sprawie odpadów niebezpiecznych, które mogą powodować szkody w środowisku. Z prośbą o działanie w tej sprawie zwrócili się do parlamentarzystki mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.
Posłanka partii Razem w swoim piśmie zapytała między innymi o to, czy policja odnotowała nielegalne porzucenia tego typu odpadów i jakich miejsc dotyczyły, a także tego, czy udało się ustalić sprawców. Ponadto pytała, czy w ostatnim czasie można mówić o zwiększeniu problemu.
Komendant: nielegalne odpady są przedmiotem zainteresowania policji
W odpowiedzi na pismo posłanki Komendant Wojewódzki Policji odpowiedział, że od 2019 do maja 2022 w woj. kujawsko-pomorskim odnotowano 142 porzucenia odpadów, z czego 61 to były odpady niebezpieczne.
| KMP w Bydgoszczy | 29 |
| KMP w Grudziądzu | 1 |
| KMP w Toruniu | 7 |
| KMP we Włocławki | 3 |
| KPP w Chemnie | 2 |
| KPP w Golubiu-Dobrzyniu | 1 |
| KPP w Mogilnie | 3 |
| KPP w Nakle nad Notecią | 1 |
| KPP w Radziejowie | 3 |
| KPP w Rypinie | 2 |
| KPP w Świeciu | 7 |
| KPP w Wąbrzeźnie | 1 |
| KPP w Żninie | 1 |
Według informacji z pisma komendanta ustalono personalia 39 sprawców, z czego 15 spraw zostało umorzonych, a 7 jest w toku.
Ministerstwo nie widzi problemu
Odrębne pismo posłanka skierowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w którym pytała o szczegóły zwiększenia mocy przerobowych spalarni odpadów w Bydgoszczy oraz o dane dotyczące wytwarzanych w województwie kujawsko-pomorskim odpadów niebezpiecznych.
Resort środowiska zapewnił, że zwiększenie mocy nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami, a taka decyzja podejmowana przez wojewodę nie wymaga uzasadnienia. Informacje szczegółowe o ilości tego typu odpadów są aktualizowane w cyklu 6-letnim, więc ministerstwo jako takie nie dysponuje bieżącymi danymi. Wiadomo natomiast, że pandemia spowodowała zwiększenie ilości odpadów medycznych, co z kolei wpłynęło na podjęcie przez wojewodę decyzji o podwyższeniu limitu utylizowanych odpadów.
Z całością odpowiedzi resortu środowiska można zapoznać się na stronie Sejmu.







