W ostatnią niedzielę w łódzkiej Hali Expo miał miejsce kongres programowy parlamentarnej Lewicy: partii Razem i Nowej Lewicy. Do Łodzi zjechało około tysiąca działaczy obu ugrupowań. Wśród liderek i liderów, którzy przemawiali na wydarzeniu, znalazła się również kutnowska posłanka Paulina Matysiak.

Przemówienia o roli lewicy i panele dyskusyjne

Podczas wydarzenia współprzewodniczący obu partii podpisali wspólną deklarację ideową, która ma posłużyć za podstawę do budowy wspólnego programu wyborczego. Część postulatów, które zostaną zawarte w przyszłym programie, pojawiła się w ramach trzech paneli dyskusyjnych prowadzonych przez parlamentarzystów Nowej Lewicy i Razem. Posłanka z Kutna była odpowiedzialna za panel dotyczący usług publicznych, gdzie omawiane były takie kwestie jak ochrona zdrowia, edukacja czy transport publiczny. Pozostałe panele dotyczyły tematów równości i pracy. Oprócz polityków Lewicy gośćmi paneli byli też samorządowcy, eksperci i przedstawiciele młodzieżówek.

Postulaty Lewicy na przyszłość

Efekt dyskusji panelowych przedstawiono na scenie głównej. Posłanka Paulina Matysiak mówiła o tym, że program Lewicy to reforma Polski na miarę wyzwań XXI wieku.

Naszym celem jest zbudowanie nowoczesnego państwa dobrobytu, które należy do wszystkich obywateli, a nie wąskiej elity. Chcemy Polski dla milionów, nie dla milionerów! To nasze lewicowe DNA! — deklarowała parlamentarzystka partii Razem.

Posłanka mówiła też, że fundamentem silnego państwa jest Konstytucja, gwarantująca dostęp do usług publicznych dla wszystkich, a podstawą zdrowego państwa powinna być sieć autobusów, szybkiej kolei i komunikacji miejskiej, żeby móc dotrzeć do pracy, szkoły czy lekarza.

W świetlaną przyszłość zabierze nas pociąg, podmiejska kolejka, tramwaj i autobus! Lewica chce nas wszystkich zabrać w tę podróż. Prawdziwą podróż do Polski przyszłości! — zakończyła posłanka.

Zapis wideo panel o usługach publicznych:

Skip to content