Po latach oczekiwań i przeciągających się procedur, mieszkańcy Łaniąt wreszcie doczekają się likwidacji składowiska? Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Kutnie, w odpowiedzi na pismo posłanki Pauliny Matysiak, przetarg na wykonawcę ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale 2024 roku.

Prokuratura wydała zgodę na rozpoczęcie działań

Przez wiele miesięcy kluczową przeszkodą na drodze do uprzątnięcia składowiska był brak zgody prokuratury, która prowadziła śledztwo w sprawie nielegalnego gromadzenia odpadów. Dopiero 8 listopada 2023 roku Prokuratura Rejonowa w Kutnie wyraziła zgodę na podjęcie dalszych kroków przez władze powiatu.

Jakie prace czekają wykonawcę?

Firma, która wygra przetarg na likwidację składowiska, będzie musiała najpierw zweryfikować rodzaje zgromadzonych tam odpadów i sklasyfikować je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie odpady zostaną usunięte z terenu nieruchomości, zabezpieczone do transportu i przewiezione do specjalistycznej instalacji w celu unieszkodliwienia. Zgodnie z deklaracjami władz powiatowych, prace mają zostać ukończone do 31 października 2024 roku.

Pieniądze z funduszu ochrony środowiska

Na realizację tego długo oczekiwanego zadania Powiat Kutnowski pozyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Środki zostaną przekazane w formie pożyczki oraz dotacji. Dzięki pomocy funduszu, uciążliwe i niebezpieczne dla mieszkańców składowisko odpadów przestanie wreszcie szpecić okolicę wsi Łanięta.

Lokalna społeczność z pewnością odetchnie z ulgą, gdy niebezpieczny teren zostanie w końcu uprzątnięty i zrekultywowany. Oczyszczenie tego miejsca było postulatem pojawiającym się od wielu lat w licznych apelach mieszkańców.

Skip to content