We wrześniu mieszkańcy podwarszawskich gmin oraz regularni pasażerowie pociągów WKD stanęli przed poważnym wyzwaniem komunikacyjnym. Ostatnie prace modernizacyjne na stacji Warszawa Zachodnia przyniosły utrudnienia dla pasażerów korzystających z usług Spółki. Zastanawialiście się, jakie rozwiązania zaproponowano dla osób dojeżdżających do centrum Warszawy? Oto odpowiedź na interwencję posłanki Pauliny Matysiak w tej sprawie.

Prace modernizacyjne a utrudnienia dla podróżnych

Przyczyną pogorszenia warunków podróżowania jest remont stacji Warszawa Zachodnia oraz inwestycje w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego. Te prace spowodowały całkowite zamknięcie torów WKD na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście od 3 września do 31 października.

Alternatywne środki transportu

Jak zapewnił marszałek województwa mazowieckiego, pasażerowie nie zostali pozostawieni sami sobie. Mogą oni przesiąść się na stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie do pociągów Kolei Mazowieckich lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Jak podkreślił w piśmie skierowanym do posłanki, bilety WKD są honorowane w Warszawskim Transporcie Publicznym (WTP), dzięki czemu pasażerowie mają dostęp do wielu linii autobusowych, tramwajowych oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

Brak zastępczej komunikacji autobusowej

W odpowiedzi na interwencję podkreślono, że Spółka WKD nie zdecydowała się na uruchomienie własnej zastępczej komunikacji autobusowej. Powód? Analiza zagęszczenia ruchu drogowego do centrum Warszawy. Wyniki tej analizy skłoniły Spółkę WKD do współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie. Istnieją obawy, że dodatkowe autobusy mogłyby wprowadzić chaos komunikacyjny, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Honorowanie biletów

Z uwagi na współpracę z ZTM, Spółka WKD wprowadziła honorowanie biletów nie tylko na liniach przebiegających wzdłuż zamkniętego odcinka, ale również na innych trasach, umożliwiając pasażerom przemieszczanie się w różnych kierunkach. Dodatkowo pasażerowie mogą korzystać z pociągów Spółki KM oraz SKM.

Samorząd czuwa nad sytuacją

Jak deklaruje marszałek, samorząd województwa mazowieckiego nie pozostaje obojętny na sytuację i monitoruje warunki podróżowania. Zapewnia też, że w razie konieczności będą podejmowane kroki, by poprawić warunki dla pasażerów.

Skip to content