Gmina Łanięta postanowiła podążyć drogą ekologicznych innowacji, inwestując w samochód elektryczny. Pomysł wywołał mieszane reakcje i stał się przedmiotem zainteresowania posłanki Pauliny Matysiak, która postawiła szereg pytań dotyczących zasadności i przejrzystości tego przedsięwzięcia.

Z planów na busa do samochodu osobowego

Gminne plany początkowo zakładały zakup busa, który mógłby przewieźć większą liczbę mieszkańców. W trakcie jednej z sesji Rady Gminy wójt tłumaczył jednak, że z uwagi na wysokie koszty zakupu większego pojazdu, zdecydowano się na mniejszy samochód osobowy.

Posłanka Matysiak w obronie transparentności

Zakup samochodu nie przeszedł niezauważony. Posłanka Paulina Matysiak, dbając o interesy mieszkańców i transparentność wydatków gminy, zwróciła się z pismem w tej sprawie. Zwróciła uwagę na potencjalne problemy związane z zakupem mniejszego samochodu, takie jak trudności w przewożeniu większych grup, na przykład zespołów muzycznych czy drużyn sportowych. Zdaniem posłanki, zakup samochodu to nie tylko kwestia techniczna, ale także ważny element komunikacji z mieszkańcami.

Do czego ma służyć nowy pojazd?

Zgodnie z deklaracją wójta, zakupiony samochód ma przysłużyć się zarówno pracownikom urzędu, jak i mieszkańcom gminy. Wśród założeń jest również dowożenie mieszkańców do lokali wyborczych. Z informacji przekazanych przez gminę w odpowiedzi na pismo posłanki wynika, że samochód elektryczny został zakupiony 29 maja 2023 roku.

W piśmie podkreślono, że pojazd może być używany wyłącznie w celach służbowych przez upoważnionych pracowników urzędu. Co istotne, urząd nie wprowadził specjalnego regulaminu użytkowania pojazdów służbowych, co nie jest wymagane przez prawo.

Kilometry i koszty utrzymania

Do dnia 1 sierpnia 2023 roku samochód przejechał 1781 km. Główne koszty związane z jego utrzymaniem to ubezpieczenie oraz ładowanie. Warto zaznaczyć, że energia elektryczna, której pojazd używa do ładowania, pochodzi głównie z instalacji fotowoltaicznej. Wójt zadeklarował również, że w przypadku potrzeby przewozu większej grupy osób, gmina skorzysta z autobusu.

Skip to content