Elektryczne hulajnogi z siodełkami stały się popularne wśród seniorów i osób mających problemy z utrzymaniem równowagi. Umożliwiają swobodne poruszanie się, nie obciążając kręgosłupa i stawów tak jak tradycyjna jazda na stojąco. Jednak w Polsce jazda nimi napotyka na poważną przeszkodę prawną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, hulajnogi z siodełkami nie są traktowane jako hulajnogi elektryczne, lecz jako zupełnie odrębna kategoria pojazdów. To nakłada na ich użytkowników szereg obowiązków — konieczność rejestracji pojazdu i wykupienia obowiązkowej polisy OC. Co więcej, zabrania się poruszania nimi po chodnikach i ścieżkach rowerowych, pozostawiając jedynie jazdę w ruchu ulicznym obok samochodów. Sprawą zajęła się posłanka Paulina Matysiak i napisała do resortu infrastruktury interpelację.

Seniorzy na cenzurowanym

Sytuacja prawna hulajnóg z siodełkami rodzi absurdalne i niebezpieczne konsekwencje. Osoby starsze, dla których hulajnoga z siodełkiem jest często jedynym środkiem transportu, zmuszone są albo do jazdy po nieprzeznaczonych dla nich ścieżkach, narażając się na mandaty, albo do niebezpiecznej jazdy po jezdni obok rozpędzonych pojazdów. Posłanka Paulina Matysiak zwraca uwagę, że stoi to w sprzeczności z ideą zwiększania mobilności i bezpieczeństwa seniorów.

Zmiana w prawie niezbędna

W interpelacji do Ministra Infrastruktury posłanka apeluje o nowelizację przepisów, tak by hulajnogi elektryczne z siodełkami wpisywały się w definicję legalnych hulajnóg elektrycznych. Rozwiązanie takie funkcjonuje w innych krajach UE, gdzie nie ma tak restrykcyjnych regulacji. Zwraca też uwagę na wcześniejszy projekt zmian w tym zakresie, zgłoszony w poprzedniej kadencji Sejmu przez posłankę Annę Marię Żukowską, który jednak nie doczekał się dalszego procedowania.

Przyszłość na kółkach

Trend na mobilność elektryczną i rozwiązania transportowe przyjazne seniorom zdaje się nie mijać. W dobie starzejącego się społeczeństwa pojazdy takie jak hulajnogi na siodełkach mogą stanowić kluczową alternatywę dla osób o ograniczonej sprawności. Jednak aby mogły się upowszechnić, niezbędne wydają się zmiany prawne dostosowujące przepisy do rzeczywistych potrzeb ich użytkowników.

Skip to content