Spółki wodne pełnią bardzo ważną funkcję w lokalnym gospodarowaniu wodami. Szczególnie doceniają to rolnicy, którzy korzystają z ich usług i opłacają składki. Niestety, jak alarmuje posłanka Paulina Matysiak, nie zawsze wystarczają one na pokrycie wydatków.

Wsparcie w 2023 roku

W zeszłym roku spółki wodne z terenu powiatu kutnowskiego otrzymały wsparcie finansowe z budżetu powiatu. Posłanka docenia taką pomoc, pyta jednak, czy będzie ona kontynuowana w 2024 roku. Jej zdaniem, szczególnie istotne jest objęcie nią mniejszych podmiotów. Ich sytuacja finansowa może być bowiem trudniejsza niż większych spółek.

Problemy ze współpracą z gminami

Jak się okazuje, niektóre gminy niechętnie współpracują ze spółkami wodnymi działającymi na ich terenie. Tym samym odmawiają im wsparcia finansowego. W takich przypadkach, pomoc powiatu staje się dla nich jedyną deską ratunku.

Cztery pytania do władz

W związku z niepokojącą sytuacją, posłanka Matysiak zadała starostwu powiatowemu w Kutnie cztery pytania. Chce się dowiedzieć, czy w 2024 roku planowana jest pomoc finansowa dla wszystkich spółek wodnych z regionu. Pyta też, czy mniejsze podmioty również będą mogły na nią liczyć. Na koniec dopytuje o relacje gmin z lokalnymi spółkami. Odpowiedzi władz powiatu z pewnością z zainteresowaniem wysłuchają przedstawiciele zagrożonych podmiotów.

Skip to content