Posłanka walczy o lepsze połączenia kolejowe dla 70-tysięcznego miasta. Paulina Matysiak złożyła interpelację do ministra infrastruktury w sprawie zwiększenia liczby bezpośrednich połączeń kolejowych z Poznania i Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie kilka pociągów dalekobieżnych omija to miasto, mimo że przejeżdżają przez sąsiednie miejscowości.

Pociągi omijają 70-tysięczne miasto

Chodzi o pociągi IC „Włókniarz”, IC „Cegielski” i IC „Koziołek”. Kursują one z Poznania przez Środę Wlkp., Jarocin i Pleszew do Łodzi lub dalej, do Warszawy, Lublina i Krakowa. Robią jednak „zakręt” przez Kalisz, omijając po drodze Ostrów Wielkopolski.

Pasażerowie domagają się zmian

Jak informuje posłanka, do jej biura zgłaszali się mieszkańcy Ostrowa z prośbą o poparcie starań o zmianę tras wymienionych pociągów. Chcą, aby zatrzymywały się one także na stacji w ich mieście.

Gdyby IC „Włókniarz” i IC „Cegielski” jeździły przez Ostrów, pasażerowie mogliby bezpośrednio dostać się m.in. do Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna czy Włoszczowy. Natomiast „Koziołek” zapewniłby połączenia z Drzewicą, Przysuchą i Radomiem. Ponadto zwiększyłaby się ogólna liczba bezpośrednich połączeń z Łodzią, Krakowem i Lublinem.

Nowoczesny tabor ułatwia zmiany

Na korzyść wnioskowanych zmian przemawia fakt, że pociągi „Koziołek” są obsługiwane przez nowoczesne ED160. Umożliwiają one szybką zmianę kabiny maszynisty oraz wykonanie uproszczonej próby hamulca, co ułatwia ewentualne manewry i postoje w Ostrowie.

Odpowiedzi na interpelację należy się spodziewać w najbliższych tygodniach.

Skip to content