Mieszkańców Obornik Wielkopolskich czekają duże zmiany w komunikacji kolejowej. Posłanka Paulina Matysiak pytała ministerstwo infrastruktury o plany dotyczące dwóch kluczowych inwestycji jeszcze w lipcu br. Oto co wiadomo po udzieleniu odpowiedzi

Drugi tor kolejowy – na jakim etapie są prace?

Jeden z najważniejszych elementów rozbudowy infrastruktury kolejowej w Obornikach Wlkp. to budowa drugiego toru kolejowego. Projekt nosi tytuł „Budowa drugiego toru kolejowego wraz z przeprawą mostową na rzece Warcie na odcinku linii kolejowej nr 354”. Jak podaje resort infrastruktury, na chwilę obecną prace skupiają się na opracowywaniu dokumentacji projektowej i pozyskiwaniu decyzji środowiskowej. Zgodnie z planem, komplet decyzji administracyjnych ma być gotowy w I kwartale 2024 roku.

Dworzec kolejowy Oborniki Wielkopolskie Miasto – inwestycja z komplikacjami

Druga kluczowa inwestycja to budowa nowego dworca kolejowego. Projekt był częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i miał być zrealizowany w latach 2016-2017. Niestety, ze względu na komplikacje w opracowywaniu dokumentacji projektowej, prace zostały zakończone w 2018 roku.

Główną przeszkodą była konieczność dopasowania projektu do planów budowy drugiego toru kolejowego. Spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. zaczęła jednak już nowe analizy, które mają na celu ustalenie planu finansowego w perspektywie lat 2024-2030. Plan ten zależy również od finansowania zewnętrznego, w tym środków unijnych.

Czy są zabezpieczone środki na inwestycje?

Jak zapewnia ministerstwo infrastruktury, inwestycja w zakresie drugiego toru kolejowego znalazła się na liście podstawowej projektu Krajowego Programu Kolejowego do roku 2030. To oznacza, że finansowanie tej części projektu jest już zabezpieczone.

Koordynacja inwestycji – czy opóźnienia w jednym projekcie wpłyną na drugi?

Z informacji przekazanych przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wynika, że obecnie trwają uzgodnienia mające na celu optymalizację realizacji obu projektów inwestycyjnych. To oznacza, że starania są podejmowane, aby opóźnienia w przygotowywaniu projektu drugiego toru nie wpłynęły na prace związane z nowym dworcem.

Skip to content