Posłanka Paulina Matysiak wystąpiła z inicjatywą, mającą na celu poprawę jakości połączeń kolejowych dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Chodzi o uruchomienie przynajmniej jednej pary bezpośrednich pociągów na trasie Kaliska Kujawskie — Włocławek — Toruń — Poznań.

Bezpośrednie połączenia – komfort i oszczędność czasu

Interwencja posłanki Matysiak jest wynikiem próśb ze strony mieszkańców regionu, którzy zwrócili się do parlamentarzystki w tej sprawie. Zwrócili oni uwagę na potrzebę wprowadzenia bezpośredniego połączenia na trasie między Kaliskami Kujawskimi a Poznaniem. Bezpośrednie połączenie nie tylko zwiększyłoby komfort podróży, ale także pozwoliłoby na oszczędność czasu. Obecnie połączenie na wymienionej trasie realizuje jeden przewoźnik – POLREGIO, ale wymaga to od pasażerów przesiadki na stacji Toruń Główny.

Czy możliwe jest scalenie dwóch kursów w jeden?

Celem interwencji jest próba scalenia obu kursów w jeden, co pozwoliłoby uniknąć przesiadek. Jest to szczególnie istotne dla osób, które wracają z Wielkopolski, na przykład po weekendzie. Posłanka Matysiak podkreśla, że wniosek ten nie jest przypadkowy – obecnie trwają prace nad nowym rozkładem jazdy, co stanowi idealny moment na wprowadzenie takich zmian.

W piśmie do marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego parlamentarzystka zadała kluczowe pytania: Czy jest możliwe scalenie dwóch kursów POLREGIO, tj. jednego w relacji Kaliska Kujawskie — Włocławek — Toruń i drugiego w relacji Toruń — Poznań, w jeden, aby pasażerowie mogli podróżować na tej trasie bez przesiadki na stacji Toruń Główny? Czy takie bezpośrednie połączenie jest możliwe do realizacji i wprowadzenia w przyszłym rozkładzie jazdy? Jakie jest stanowisko marszałków wobec tak sformułowanego rozwiązania? Czy coś stoi na przeszkodzie jego realizacji we współpracy urzędów obu województw?

Skip to content