Rodzice uczniów z Dziergowic, którzy dojeżdżają na zajęcia w Raciborzu, od dłuższego czasu zmagają się z poważnymi problemami na linii kolejowej. Przez opóźnione i odwoływane pociągi oraz niewydolną komunikację zastępczą młodzież nie może zdążyć na pierwszą lekcję. Taki problem pojawia się niestety cyklicznie, nawet kilka razy w tygodniu, co tylko zwiększa liczbę nieobecności w szkole. Posłanki Paulina Matysiak i Marcelina Zawisza skrytykowały działania przewoźników oraz władz województwa opolskiego i wystosowały pismo z interwencją.

Autobusy zastępcze niewystarczające

Głównym problemem mieszkańców Dziergowic jest nieprzewidywalność i powtarzające się opóźnienia na trasie kolejowej do Raciborza. Według rozkładu jazdy podróż powinna trwać jedynie 20 minut, jednak wielokrotnie okazuje się, że dotarcie na miejsce zajmuje znacznie więcej czasu. Nierzadko pociągi są całkowicie odwoływane, pozostawiając pasażerów w niepewności i skazując na poszukiwanie alternatywnych środków transportu. Takie sytuacje nie tylko skutkują spóźnieniami w szkole czy pracy, ale również powodują rosnącą frustrację i zniechęcenie do korzystania z usług kolei regionalnej. Co więcej, zdarza się, że podstawiony przez przewoźnika autobus zastępczy nie mieści wszystkich pasażerów chcących podróżować z Dziergowic!

Zdesperowani rodzice, jeśli mają taką możliwość, decydują się na dowożenie swoich dzieci własnymi samochodami, co nie powinno być konieczne w obliczu istniejącego połączenia kolejowego.

Opóźnienia pociągów zmorą pracowników

Niestety w przypadku notorycznych opóźnień i utrudnień coraz więcej osób rezygnuje z oferty transportu kolejowego. Problem w dojeździe do Raciborza nie ogranicza się wyłącznie do uczniów, ale także pracowników, którzy próbują dostać się na poranną zmianę w pracy.

Posłanki pytają o przyczyny utrudnień

Posłanki w swoim piśmie pytają władze województwa opolskiego, co jest przyczyną tych dotkliwych utrudnień, a także jakie działania mają zamiar podjąć, aby zapewnić swoim mieszkańcom  komfortowy dojazd koleją z Dziergowic do Raciborza. Posłanki uważają, że troska o sprawnie działający transport publiczny w regionie powinna stanowić jeden z priorytetów i sprawa kolei w opolskim będzie jednym z tematów poruszanych na najbliższym posiedzeniu Komisji Infrastruktury poświęconemu sytuacji w spółce Polregio.

O odpowiedzi na pismo poinformujemy.

Skip to content