Od stycznia 2023 roku mieszkańcy gminy Mysłakowice (województwo dolnośląskie), położonej w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej, borykają się z problemem braku dostępu do komunikacji publicznej w weekendy oraz dni świąteczne. Usługi transportowe do tej pory oferowane przez MZK Jelenia Góra zostały zawieszone na skutek decyzji lokalnych władz, które argumentowały tę decyzję poszukiwaniem oszczędności w budżecie gminy. W sprawę włączyła się posłanka Paulina Matysiak.

Oszczędności kosztem mieszkańców

Zgodnie z deklaracją władz gminy oszczędności budżetowe miały wynieść około 200 tysięcy złotych. Niestety, znalezienie dodatkowych pieniędzy w budżecie przełożyło się na wykluczenie transportowe mieszkańców gminy. W dni wolne od pracy mieszkańcy Mysłakowice, Łomnicy, Bukowca, Wojanowa i innych miejscowości w okolicy zostali całkowicie pozbawieni dostępu do autobusów.

Czekanie na nowego przewoźnika

Odkąd problem transportowy pojawił się na początku roku, media informowały o poszukiwaniach nowego przewoźnika, który mógłby obsługiwać zlikwidowane kursy weekendowe. Pomimo upływu pięciu miesięcy od wycofania się MZK Jelenia Góra, informacje na ten temat pozostają niejasne. Pytania kierowane do władz gminy dotyczące obecnego stanu sytuacji pozostają bez odpowiedzi. Posłanka Paulina Matysiak zwróciła się do władz gminy z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i w przesłanym piśmie pytała o to, na jakim etapie są poszukiwania nowego przewoźnika i na co przeznaczono uzyskane oszczędności.

Niezadowolenie i niespełnione oczekiwania

Jak wskazywała parlamentarzystka, decyzja o zlikwidowaniu weekendowych i świątecznych kursów autobusowych spowodowała niezadowolenie wśród mieszkańców gminy. Przede wszystkim dotknęła osoby, które pracują w weekendy i święta, na przykład w sektorze usług. Problem wykluczenia transportowego dotyka jej zdaniem również mieszkańców, którzy chcieliby spędzić wolny czas w innej miejscowości, a nie mają własnego samochodu lub nie mogą go prowadzić, jak na przykład młodzież.

Władze lekceważą potrzeby mieszkańców gminy?

W odpowiedzi na interpelację władze gminy wyjaśniły, że decyzja o rezygnacji z usług MZK Jelenia Góra w weekendy i święta była podyktowana względami finansowymi. Mimo zwiększenia budżetu na transport publiczny o 15% w stosunku do poprzedniego roku środki te nie wystarczały na sfinansowanie transportu publicznego we wszystkie dni tygodnia.

Przyznały również, że rozmawiały z lokalnymi przewoźnikami w celu uzupełnienia oferty transportowej w weekendy i święta, jednak żadnemu z nich nie udało się uruchomić dodatkowych kursów. Władze gminy wyjaśniły, że zwróciły się do starosty karkonoskiego, organizatora transportu karkonoskiego, o uruchomienie dodatkowych kursów, jednak ze względu na ograniczenia wynikające z dofinansowania nie było to możliwe. Również możliwość skorzystania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, co mogłoby uzupełnić zlikwidowaną ofertę transportową, jest wykluczona ze względu na ograniczenia finansowe i organizacyjne.

Skip to content