Społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 4 im. Zygmunta Balickiego w Kutnie-Azorach nagłaśnia problem złego stanu dróg dojazdowych do placówki. Nie mają one utwardzonej nawierzchni, są dziurawe, a przy niekorzystnej pogodzie są pełne kałuż i błota. Nie ułatwia to uczniom i nauczycielom codziennych podróży, podobnie trudną trasę ma do pokonania autobus komunikacji miejskiej, który zatrzymuje się na pobliskim przystanku.

Szkoła ofiarą tzw. „spychologii”?

Sprawę komplikuje fakt, że dotyczy w zasadzie trzech podmiotów, od których w różnym stopniu zależy wspomniana szkoła oraz teren wokół niej. Dużo do powiedzenia ma spółka PKP SA, która zarządza znaczną częścią gruntu, gdyż budynek ZS Nr 4 jest położony w pobliżu torów oraz obiektów kolejowych. Jest to natomiast obszar będący w granicach administracyjnych miasta Kutno, a jednostką prowadzącą szkołę jest powiat kutnowski. Jak podkreśla sama społeczność szkolna, prowadzi to do wielu biurokratycznych nieporozumień oraz tzw. „spychologii”, czyli wzajemnego przerzucania odpowiedzialności. Dlatego zaapelowała o pomoc.

Interwencja kutnowskiej posłanki

W odpowiedzi posłanka Paulina Matysiak postanowiła wystosować pismo interwencyjne, które skierowała do prezydenta Kutna, prezesa PKP SA oraz starosty kutnowskiego. Zadała w nim szereg pytań o stan infrastruktury wokół szkoły oraz domaga się współpracy wszystkich trzech podmiotów, aby wspólnymi siłami rozwiązały istniejące problemy. Z odpowiedzi, które do tej wpłynęły, wynika, że spółka PKP SA wyraża chęć podjęcia rozmów ze starostwem, aby przekazać w użytkowanie część gruntów, podobnie starostwo deklaruje remont „w przyszłości”. Te wyjaśnienia jednak nie przekonują parlamentarzystki i zamierza dalej działać w sprawie.

W czwartek 23 marca spotkała się z rodzicami i uczniami szkoły, aby wysłuchać ich zdania i przyjrzeć się dokładnie sytuacji na miejscu. Z kolei starosta kutnowski zapowiada specjalne spotkanie w tym temacie.

O dalszych działaniach posłanki oraz przebiegu sprawy będziemy informować.

Skip to content