Do biura poselskiego Pauliny Matysiak dotarły informacje o tym, że łęczyckiemu schronisku dla zwierząt grozi zamknięcie. Powodem ma być brak pieniędzy na dostosowanie placówki do nowych standardów z rozporządzenia ministra rolnictwa.

Posłanka pyta ministerstwo

Parlamentarzystka wysłała do resortu rolnictwa interpelację w sprawie nowych wytycznych dla schronisk. Pyta w nim, czy przewidywana jest pomoc finansowa dla samorządów na dostosowanie placówek do wymagań z rozporządzenia. Zwraca przy tym uwagę, że samorządy w gorszej sytuacji mogą być zmuszone do zamknięcia schronisk, a wtedy zapewnienie odpowiedniej opieki dla bezdomnych zwierząt będzie bardzo utrudnione. Może się okazać, że osoby chcące pomóc choremu zwierzęciu będą zmuszone do podróży nawet kilkudziesięciokilometrowych, bo w ich miejscowości nie będzie innych opcji. Posłanka pyta też, czy resort dostaje już sygnały o możliwych zamknięciach schronisk.

Jaka sytuacja w Łęczycy?

Trudna sytuacja łęczyckiego samorządu sprowokowała posłankę Paulinę Matysiak do sprawdzenia tego, jak wygląda opieka nad bezdomnymi zwierzętami. W interwencji skierowanej do burmistrza pyta o to, co stanie się z podopiecznymi schroniska w razie zamknięcia i czy decyzja o tym już zapadła. Prosi też o sprecyzowanie wymagań, które schronisko musiałoby spełniać, żeby móc dalej funkcjonować i jakie działania podjął samorząd, żeby je dostosować. W piśmie zawarte są również pytania o to, jak wygląda współpraca z sąsiednimi samorządami w tej sprawie oraz co robi miasto, by ograniczyć liczbę bezdomnych zwierząt.

O odpowiedziach samorządu i ministerstwa poinformujemy.

Skip to content