W ostatnich dniach Polkom i Polakom doskwierają upały. Trudne warunki atmosferyczne skłaniają do zwrócenia uwagi na pracowników szczególnie na nie narażonych, takich jak kierowcy transportu zbiorowego w miastach. Posłanka Paulina Matysiak wraz ze szczecińskim okręgiem partii Razem podjęła w tej sprawie interwencję.

Trudne warunki pracy czy niedopełnienie obowiązków pracodawcy?

Podstawą do interwencji poselskiej są doniesienia kierowców autobusów z Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, którzy skarżą się na warunki pracy podczas upałów. Z ich doniesień wynika, że nie wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, a nawet jeśli ją mają, to często po prostu nie działa. Jakby tego było mało, często mierzą się z tym, że — mimo obowiązku ciążącego na pracodawcy — nie dostają odpowiedniej ilości wody.

W piśmie skierowanym do zarządów wszystkich spółek przewozowych z aglomeracji szczecińskiej parlamentarzystka pyta m.in. o to, czy autobusy są wyposażone w działającą klimatyzację, czy kierowcom zapewnia się odpowiednie warunki do odpoczynku podczas przerw oraz wystarczającą ilość wody. Posłanka poprosiła też o przedstawienie średnich zarobków kierowców w poszczególnych spółkach ze względu na sygnały, że za tę samą pracę pracownicy mogą być różnie wynagradzani w zależności od spółki, w której są zatrudnieni.

Pod lupą też inne miasta

Podobna interwencja trafiła również do spółki zajmującej się transportem publicznym w Łodzi. W planach są też inne miasta. O aktualizacjach będziemy informować na bieżąco.

Skip to content