W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o planowanym przez KRRiT rejestrze podmiotów świadczących audiowizualne usługi medialne. Doniesienia te wzbudziły niepokój wśród twórców internetowych. Posłanka Paulina Matysiak wysłała w tej sprawie interwencję do przewodniczącego KRRiT z pytaniami o szczegóły.

Rejestr i nowy podatek?

Wedle dostępnych informacji rejestr miałby zobowiązywać do raportowania o działaniach i promowania treści w języku polskim. Nie wiadomo jednak, kto miałby być zobligowany do znalezienia się w rejestrze i jak KRRiT miałaby to egzekwować. Posłanka Matysiak w piśmie pyta o szczegółowe wytyczne dotyczące zgłaszania się do rejestru i o konkretne obowiązki, które się z tym wiążą. Szczególnie istotna jest tu kwestia tego, czy rejestrować mieliby się wszyscy twórcy kanałów w serwisach takich jak YouTube czy influencerzy z mediów społecznościowych typu TikTok i Instagram lub streamerzy z Twitcha.

Odrębną kwestią, o którą pyta parlamentarzystka, jest też wprowadzenie „podatku od VOD” oraz potencjalna odpowiedzialność karna za niezgłoszenie się do rejestru.

O odpowiedzi na pismo posłanki poinformujemy.

Skip to content