Z inicjatywy posłanki Pauliny Matysiak powstał, podczas 39. posiedzenia Sejmu, Parlamentarny Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży. Niedawno posłanka przygotowała projekt ustawy ułatwiający procedury w przypadku martwych urodzeń,

Do Zespołu wstąpiło kilkanaście parlamentarzystek z różnych klubów i ugrupowań: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, koła Polskie Sprawy, Solidarnej Polski, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Przewodniczącą Zespołu została Paulina Matysiak, a wiceprzewodniczącymi: Monika Rosa (KO) oraz Anna Maria Siarkowska (PiS).

W przestrzeni publicznej prawie nie mówi się o sytuacji par, które straciły dziecko w wyniku martwego urodzenia. Z samych danych wynika, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem. Nie wszyscy rodzice mogą skorzystać z należnych im świadczeń, musi się to zmienić! — powiedziała posłanka Paulina Matysiak.

Czym będzie zajmował się zespół?

Głównym celem zespołu jest podejmowanie działań na rzecz wypracowania rozwiązań ułatwiającym rodzicom po stracie ciąży otrzymanie gwarantowanych świadczeń i ułatwienie otrzymania niezbędnych dokumentów.

Ze stroną Zespołu można zapoznać się na www Sejmu.

Skip to content