Kończy się rok szkolny – nie ma autobusów. Brak możliwości skorzystania z komunikacji autobusowej w gminie Jeziorany w czasie wakacji to już codzienność dla mieszkanek i mieszkańców. Bez samochodu nie wydostaniesz się z miejscowości, w której mieszkasz, bo nie ma jak. Szczególnie uciążliwy jest brak połączeń do samych Jezioran i stolicy województwa, Olsztyna.

Jakby tego było mało, w czasie pandemicznego lockdownu, mieszkańcy Jezioran również byli odcięci od świata. Nie działają szkoły, nie ma autobusów. Sąsiednie gminy starały się zorganizować swoim mieszkańcom chociażby transport do pracy, samorząd gminy Jeziorany nie zrobił nic – linie były zawieszone.

Samorząd tłumaczy zawieszenie linii komunikacyjnych względami finansowymi, zapewniając, że w przyszłym roku sytuacja będzie wyglądała lepiej. Niestety te zapewnienia nie satysfakcjonują mieszkańców, a sprawą zainteresowała się posłanka Paulina Matysiak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Zwróciła się do Burmistrza Jezioran z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. W piśmie wysłanym do władz samorządowych pyta:

  1. Czy samorząd miasta i gminy Jeziorany podjął działania, aby uruchomić komunikacji w czasie trwających wakacji? Jeśli tak, jakie są to działania?
  2. Czy samorząd miasta i gminy Jeziorany nawiązał współpracę z sąsiednimi jednostkami samorządu terytorialnego, np. z samorządem miasta Olsztyna lub z powiatem olsztyńskim, w celu zapewnienia mieszkańcom gminy połączenia komunikacyjne do Olsztyna?
  3. Z usług jakiego przewoźnika autobusowego korzystał samorząd Jezioran w czasie trwania roku szkolnego?
  4. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się uruchomienia na stałe połączeń komunikacyjnych do Jezioran i Olsztyna? Proszę o podanie konkretnej daty.

Dlaczego to taki duży problem? Osoby starsze, chcące skorzystać z opieki zdrowotnej w przychodniach w Jezioranach i w Olsztynie, nie są w stanie dotrzeć na przystanek autobusowy. Żeby dostać się do najbliższego przystanku autobusowego, często będącego w innej miejscowości, mieszkańcy muszą pokonać pieszo w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście kilometrów. To nie tylko problem seniorów – młodzież, która nie ma jeszcze prawa jazdy także jest uziemiona.

Samorząd ma 14 dni na odpowiedź na pismo.

Skip to content