W ramach spotkań w całej Polsce z naszymi działaczami i sympatykami przedstawiciele zarządu krajowego i posłanki wybrali się na lato z Razem w Toruniu. Do Torunia dotarli Maciej Szlinder z Zarządu Krajowego Razem oraz posłanki: Magdalena Biejat, Daria Gosek Popiołek i Paulina Matysiak. Dzień wcześniej odwiedzili Bydgoszcz.

Miasto Kopernika przeciwko Ministrowi Edukacji i Nauki

15 lipca na toruńskim Starym Mieście odbyła się konferencja prasowa poświęcona edukacji i nauce. Posłanka Matysiak opowiedziała o swojej interpelacji. Pytała w niej ministra, w jakim trybie wytypował sześć uczelni, które mają przygotowywać przyszłych nauczycieli etyki. Wśród tych uczelni znajduje się Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Informacje z MEiN przyniosły wiele pytań. Dlaczego decyzja nie została podjęta po przeprowadzeniu konkursu? Czemu część uniwersytetów, w tym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, została pominięta? Na konferencji zabrali głos także Artur Eichhorst, radny krajowy Razem, oraz Stanisław Kostulski z Młodych Razem.

Ciągle trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim wotum nieufności dla ministra Czarnka. Swój podpis pod petycją można złożyć na stronie Akcji Demokracji.

Miasto powinno być zielone

W piątek działacze Razem Toruń z członkami Stowarzyszenia “Zielone Wrzosy” spacerowali po toruńskich wrzosowiskach. Łąki i tereny zielone to prawdziwy skarb miasta, który należy chronić. Wycinka drzew na tym terenie, to ukłon w stronę dewelopera, ale nie mieszkańców. W dobie zmian klimatycznych niszczenie lasów, parków, skwerów czy wrzosowisk jest olbrzymim błędem. Takie tereny odgrywają istotną rolę w retencji wody. Chronią mieszkańców przed upałami. Miasto nie może szkodzić środowisku!

Wygrać z katastrofą klimatyczną

W trakcie wizyty w województwie kujawsko-pomorskim posłanki Razem były świadkami występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Silne wiatry, gwałtowne burze oraz intensywne opady deszczu w ciągu kilku godzin przyniosły olbrzymie straty. Niestety, jeśli nie zaczną być wdrażane rozwiązania, które mają na celu ochronę naszej planety, takie ekstremalne zjawiska będą się często powtarzać. W Toruniu podczas konferencji prasowej politycy wskazywali, że działania proekologiczne powinny być podejmowane także w samorządzie. Głos zabierali: posłanka Daria Gosek-Popiołek, Artur Eichhorst, Stanisław Kostulski, posłanka Paulina Matysiak i przedstawicielka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Komentarze w mediach po konferencji można znaleźć w serwisie: Wyborcza Toruń.

Posłanki Razem zadeklarowały, że zainterweniują w tej sprawie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz podniosą ten temat w czasie najbliższego posiedzenia Sejmu.

Fot. z nagłówka artykułu: Maciej Wasilewski, Wyborcza Toruń

Skip to content