Trwają spotkania posłanek, posłów i osób zasiadających w Zarządzie Krajowym z naszymi aktywistami oraz sympatykami działającymi w różnych regionach Polski. W środę razem z Magdaleną Biejat, Darią Gosek-Popiołek i Maciejem Szlinderem mogłam spędzić Lato z Razem w Bydgoszczy.

Lato z Razem w Bydgoszczy, bo miasto może być przyjazne środowisku…

Wystąpiliśmy wspólnie na konferencji z osobami członkowskimi Razem Bydgoszcz oraz z Młodymi Razem Kujawsko-Pomorskie. Podczas konferencji poruszyliśmy dwa istotne dla mieszkańców tematy dotyczące środowiska. Jeden dotyczy budowy spalarni śmieci na jednym z bydgoskich osiedli. Nasz sprzeciw wynika z tego, że obecny zakład zaspokaja w tym zakresie potrzeby miasta i regionu. Krytyka dotyczyła również sposobu komunikacji ratusza z mieszkańcami, którzy nie zostali należycie poinformowani o planowanej inwestycji. Sprawę tę przedstawił Daniel Kaszubowski, członek bydgoskiego okręgu Razem. Aktywiści Młodych Razem zwrócili uwagę na szkodliwy planowany przebieg drogi ekspresowej S10. Droga w obecnym kształcie zagraża Puszczy Bydgoskiej. Bydgoszcz potrzebuje odpowiedniej infrastruktury, ale da się ją zbudować bez degradacji środowiska!

Zbiórka podpisów pod obywatelskim wotum nieufności dla ministra Czarnka

W czasie akcji Lato z Razem w Bydgoszczy zachęcaliśmy mieszkańców do podpisania się pod obywatelskim wotum nieufności dla Ministra Edukacji i Nauki. Większość rozmawiających z nami osób krytycznie oceniała poglądy i działania ministra. Każdy, kto ma wątpliwości co do kompetencji ministra Przemysława Czarnka, może poprzeć tę akcję, składając swój podpis w internecie na stronie Akcji Demokracji.

Zanieczyszczenie po Zachemie

W czwartek rano, z Magdaleną Biejat i Maciejem Szlinderem, uczestniczyłam w wizji lokalnej na terenach po dawnym Zakładzie Chemicznym Zachem w Bydgoszczy. Według badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy przeprowadzili analizę stanu środowiska na terenach należących do zlikwidowanych zakładów, rejon ten jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów przemysłowych na świecie. Naszą przewodniczką była Renata Włazik, bydgoska aktywistka, która zabiega od lat o przeciwdziałanie skażeniu poprzemysłowemu.

Skip to content