Od dwóch tygodni nagłaśniam sprawę pomysłu Zbigniewa Ziemby, Wicemarszałka Województwa Łódzkiego dotyczącego likwidacji 18 filii bibliotek pedagogicznych w Kutnie, Łęczycy, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie.

Dzięki mojej interwencji, zachęcie do podpisania petycji i apelowi do urzędów, bibliotek i instytucji kultury z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie, który wysłałam po rozmowach z kierowniczkami, planami województwa zainteresowały się lokalne i krajowe media m.in. STRAJK.eu, Portal eKutno.pl, ŁaskOnline.pl, Tygodnik Przegląd, czy Radio Q 100,7 FM.

Dodatkowo podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego część opozycyjnych radnych wniosła o wprowadzenie punktu dotyczącego bibliotek do agendy obrad, ale ich propozycja została odrzucona głosami radnych PiS.

Otrzymałam również odpowiedź na interwencję od Marszałka Województwa, z której dowiedziałam się, że celem podjętych działań ma być wypracowanie wspólnie z samorządami, placówkami oświatowymi i innymi zainteresowanymi instytucjami propozycji, które zaktywizują pracowników tych instytucji do podejmowania inicjatyw zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami czytelników danego terenu. Marszałek chyba nie wie, w jakim trybie albo kiedy odbędą się te konsultacje, ponieważ nie podzielił się tymi informacjami.

Skandaliczna jest sugestia dotycząca pracy bibliotekarzy – u „potrzeby aktywizacji” leży założenie, że bibliotekarze bibliotek pedagogicznych nie są wystarczająco aktywni. Pan Marszałek powinien zapoznać się z działaniami filii, wydarzeniami, spotkaniami i zajęciami, jakie w tych filiach są organizowane!

Na mój apel odpowiedziały za to starostwa z regionu. Na pewno dojdzie między nimi a Marszałkiem do wymiany pism – pierwsze zapytania zostały już przesłane.

Będę informowała o rozwoju sytuacji.

Media o sprawie:

https://strajk.eu/poslanka-lewicy-oraz-znp-bronia-lokalnych-bibliotek-przed-likwidacja-to-sprawne-instytucje-kultury/

https://www.laskonline.pl/art1610535638,poslanka-paulina-matysiak-interweniuje-w-sprawie-planow-likwidacji-bibliotek-pedagogicznych

http://www.radioq.fm/wiadomosci/gosc-radia-q/2888-gosc-radia-q-paulina-matysiak-26-01-2021

https://panoramakutna.pl/poslanka-matysiak-interweniuje-u-marszalka-chodzi-o-przyszlosc-bibliotek/

https://www.tygodnikprzeglad.pl/likwidacja/

Skip to content