Pod koniec października bieżącego roku prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, oferując w nim pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W swojej odpowiedzi prezydent Andrzej Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że jeśli zajdzie taka potrzeba, Polska jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Marcin Przydacz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oświadczył w mediach, że Polska czeka w tej sprawie na konkretna ofertę strony niemieckiej, ponieważ dotychczas w dwustronnych rozmowach nie poruszano tego tematu.
Nie czekając na negocjacje między rządami Polski i Niemiec, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, postanowił skorzystać z oferty strony niemieckiej i wystosował pisma do premierów dwóch niemieckich landów: Saksonii-Anhalt i Brandenburgii, informując ich, że jest pomocą Niemiec zainteresowany. W listach Marszałek pyta jakiego rodzaju pomoc nasz zachodni sąsiad może zaoferować. Do listów dołączono także wykaz sprzętu, potrzebnego do skutecznej walki z epidemią COVID-19 na Mazowszu.

W województwie łódzkim sytuacja szpitali i oddziałów zakaźnych, powołanych do walki z pandemią COVID-19 coraz bardziej się pogarsza. Brakuje personelu, ale także specjalistycznego sprzętu, który mógłby uratować życie wciąż rosnącej liczbie chorych. W tej sytuacji warto skorzystać z każdej oferty pomocy i nawiązywać współpracę nie tylko z instytucjami w Polsce, ale także za granicą.

W związku z powyższym zadałam Marszałkowi następujące pytania:
1) Czy znana jest Panu deklaracja pomocy Polsce ze strony Niemiec w walce z pandemią COVID-19?
2) Czy rozważa Pan nawiązanie współpracy między województwem łódzkim, a stroną niemiecką na rzecz walki z pandemią COVID-19 na terenie województwa?
3) Czy Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podjął działania na rzecz nawiązania ww. współpracy?
4) Czy Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego współpracuje lub planuje nawiązać współpracę z innymi krajami w związku ze zwalczaniem pandemii COVID-19 w województwie łódzkim?

Skip to content