Paulina Matysiak, kandydatka partii Razem do Parlamentu Europejskiego, wraz z działaczami zaprezentowała postulaty Lewicy dla młodych. Wśród nich darmowe podróże koleją, zakaz bezpłatnych staży czy budowa mieszkań z niskim czynszem.

Darmowe podróżowanie koleją po Europie

Bartosz Menesewicz, działacz Młodej Lewicy, mówił o postulacie bezpłatnych podróży koleją dla młodzieży. — Aktualnie taka możliwość istnieje dla 18- i 19-latków. Chcemy rozszerzyć ten program do 26. roku życia, aby młode osoby miały możliwość realizacji podróży, poznawania nowych osób, zawierania znajomości i rozwoju — mówił Menesewicz. Podkreślił także potrzebę rozwoju transportu publicznego i odtwarzania w krajach UE połączeń kolejowe i autobusowe, aby skutecznie walczyć ze zjawiskiem wykluczenia komunikacyjnego.

Rynek pracy dla młodych

Dzisiaj młodzi ludzie są niedoceniani na rynku pracy. Paulina Matysiak, jak i cała Lewica, skończy w końcu z darmowymi stażami dla młodych ludzi, umowami śmieciowymi i wymuszonym samozatrudnieniem — mówił Rafał Wąsowicz, asystent społeczny posłanki. Jak dodaje Wąsowicz, zmuszanie pracowników do samozatrudnienia przez pracodawców powoduje, że potem nie mogą liczyć na godną emeryturę. Ponadto Lewica postuluje wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla stażystów oraz europejskiej płacy minimalnej.

Mieszkanie prawem, nie towarem

Rafał Grabski z zarządu okręgu łódzkiego partii Razem przedstawił zaś postulat Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego. — Mnóstwo młodych osób nadal mieszka z rodzicami, ale nie dlatego, że im tak wygodnie, tylko przez to, że nie stać ich na kupno lub wynajem mieszkania — mówił Grabski. — Skoro są środki na drogi i koleje, to czas znaleźć środki na budowę mieszkań. Problem kryzysu mieszkaniowego trzeba rozwiązać od strony podaży, a nie popytu — dodaje. Z proponowanego przez Lewicę funduszu będą powstawać mieszkania z niskim czynszem we współpracy z samorządami z krajów UE. Zdaniem ugrupowania dopłaty do kredytów opłacają się wyłącznie bankom i deweloperom, a także przyczyniają się do dalszego wzrostu cen.

„Tak dla rozwoju”

Jeżeli mówimy o młodych osobach, to przede wszystkim stawiamy na rozwój. „Tak dla rozwoju” to moje hasło wyborcze w tej kampanii. Unia powinna stawiać na rozwój infrastruktury, zwiększenie nakładów na naukę i nowe technologie, żeby zatrzymywać młode zdolne osoby — podsumowała konferencję Paulina Matysiak, posłanka partii Razem z Kutna. — Proszę państwa o głos 9 czerwca! To są ważne wybory, to od nas zależy, kto będzie pilnował polskiej racji stanu w UE oraz interesu regionu i całego województwa — dodaje. 

Paulina Matysiak startuje z 2. miejsca na liście Lewicy w województwie łódzkim.

Całość konferencji można obejrzeć na kanale YouTube Pauliny Matysiak:

Skip to content