W poniedziałek, 27 maja, w Łodzi polityczki Lewicy Razem, posłanka Paulina Matysiak oraz wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat przedstawiły propozycje programowe Lewicy odpowiadające na kryzys mieszkaniowy. W konferencji wziął udział też Kosma Nykiel, łódzki radny, który mówił o sytuacji mieszkaniowej w Łodzi.

Europejski Fundusz Mieszkaniowy — nowa propozycja Lewicy

Posłanka Paulina Matysiak, kandydatka Lewicy do Parlamentu Europejskiego, zaprezentowała kluczową propozycję — powołanie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego. 

To będą środki, które mogą być wydatkowane na nowe mieszkania, które pozostaną w zasobie komunalnym, państwowym, które nie będą mogły zostać sprywatyzowane – wyjaśniła. Fundusze miałyby być przeznaczone również na budowę mieszkań spółdzielczych, rozwój społecznych agencji najmu oraz promowanie najmu długoterminowego dla zapewnienia stabilizacji życiowej lokatorów. Matysiak zakomunikowała także, że Lewica będzie walczyć o uruchomienie nieoprocentowanych pożyczek dla samorządów na budowę mieszkań.

Krytyka programu „Kredyt 0%” Platformy Obywatelskiej

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat stwierdziła, że Polska zmaga się z kryzysem demograficznym, na który wpływ ma ograniczony dostęp do mieszkań. 

W Polsce już ponad połowa młodych Polaków do 35. roku życia mieszka z rodzicami, bo nie stać ich na wynajem mieszkania ani tym bardziej na kredyt. To ma bezpośrednie połączenie z rosnącym kryzysem demograficznym, o którym niedawno słyszeliśmy – podkreślała.

Podczas konferencji nie zabrakło krytyki pomysłu Platformy Obywatelskiej dotyczącego wprowadzenia „Kredytu 0%”. 

Wiemy, jakie wielkie zamieszanie na rynku mieszkaniowym wywołał program Prawa i Sprawiedliwości dwuprocentowego kredytu na mieszkania. Ceny mieszkań poszły w górę – stwierdziła Paulina Matysiak. Jak dodała, rozwiązaniem nie są dopłaty do kredytów, które głównie wspierają banki i deweloperów, a zwiększenie podaży mieszkań. 

Chcemy mieszkania budować. Chcemy ten problem rozwiązywać od strony podaży, bo tylko w ten sposób możemy zapewnić ludziom dach nad głową – podkreśliła posłanka.

Kosma Nykiel: potrzeba remontów zasobu mieszkaniowego

Kosma Nykiel, niezrzeszony radny miejski z Łodzi, zwrócił uwagę na potrzeby infrastrukturalne i mieszkaniowe miasta. 

Łódź to jeden z największych kamieniczników w Polsce. Mamy drugi największy zasób komunalny, który często jest w bardzo złym stanie. Często urąga podstawom życia, gdyż brakuje toalet w mieszkaniach – powiedział. Nykiel wyraził nadzieję na dobrą współpracę z Pauliną Matysiak, aby po jej wyborze do Parlamentu Europejskiego, mogła ona skutecznie zabiegać o pozyskanie środków na pilne remonty i modernizację zdegradowanego zasobu mieszkaniowego w Łodzi.

Konferencja zakończyła się apelem o poparcie Pauliny Matysiak w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby mogła ona skutecznie zabiegać o środki na budownictwo mieszkaniowe w Polsce.

Skip to content