Sołtysi w wieku emerytalnym, którzy pełnili tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Okazuje się jednak, że przez lukę w ustawie część wniosków jest odrzucana. Posłanka Paulina Matysiak skierowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi interpelację, w której apeluje o szybkie rozwiązanie tego problemu.

Kontrowersyjny zapis w ustawie, która wprowadziła dodatkowe świadczenie, dotyczy okresu, przez jaki należy pełnić dwie kadencje sołtysa, czyli nie mniej niż 8 lat.

Sęk w tym, że nie zawsze te dwie kadencje trwały równe 8 lat, co wynikało z różnych terminów wyborów na sołtysa w poszczególnych gminach. W efekcie zdarzało się, że do zapisanych w ustawie 8 lat pełnienia tej funkcji brakowało jedynie kilkunastu lub kilku dni. Nawet różnica w postaci tylko jednego dnia uniemożliwia danej osobie otrzymanie świadczenia! To niesprawiedliwe. — wyjaśnia Paulina Matysiak, posłanka partii Razem.

Jak dodaje parlamentarzystka Lewicy, o problemie poinformowali ją sami zainteresowani, w tym Grzegorz Miłosz, sołtys Okupa Wielkiego i wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w powiecie łaskim. — Już trzech znajomych sołtysów przekazało mi, że ich wnioski o świadczenie zostały odrzucone. W podobnej jak oni sytuacji jest wielu innych sołtysów w całym kraju, więc nie są to odosobnione przypadki. Praca sołtysa to duża odpowiedzialność, dlatego cieszę się, że emerytowani koledzy i koleżanki mogą liczyć na comiesięczny dodatek. Mam nadzieję, że już wkrótce żaden z nich nie będzie miał problemu z jego otrzymaniem — komentuje sprawę Grzegorz Miłosz.

Zdaniem Pauliny Matysiak należy jak najszybciej naprawić zaistniałą lukę prawną i umożliwić otrzymanie świadczenia tym sołtysom, którzy pełnili swoją funkcję przez dwie kadencje, ale do wymaganych 8 lat zabrakło im niewiele.

Sołtysi wykonują bardzo ważną pracę dla swoich lokalnych społeczności, za co należy im się ogromny szacunek. Liczę na to, że kłopoty z otrzymaniem dodatkowego świadczenia zostaną wkrótce rozwiązane — mówi Paulina Matysiak. — W interpelacji do resortu rolnictwa i rozwoju wsi pytam, kiedy pojawią się niezbędne zmiany w ustawie i kiedy sołtysi będą mogli liczyć na pozytywne przyjęcie złożonych przez siebie wniosków — dodaje posłanka Lewicy i zapewnia, że będzie monitorować postępy w sprawie.

Skip to content