Modernizacja infrastruktury kolejowej w Nakło nad Notecią jest tematem, który wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców i pasażerów. Interpelacja posłanki Pauliny Matysiak dotycząca modernizacji tej stacji oraz pobliskiej infrastruktury kolejowej rzuca światło na przyszłe inwestycje w tym zakresie.

Przyszłość dworca kolejowego

Posłanka Matysiak zapytała o przewidywany remont dworca kolejowego w Nakle nad Notecią. Jak się okazuje, budynek został wpisany na listę rankingową Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 i jest rekomendowany do realizacji. Dodatkowo, przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ma na celu przekazanie dodatkowych środków w wysokości 1,5 mld zł dla PKP S.A., co może przyspieszyć ten proces.

Prace na linii Kutno – Piła: Co nas czeka?

Kolejna część interpelacji dotyczy modernizacji linii nr 18 Kutno – Piła. Jak informuje ministerstwo infrastruktury, studium wykonalności tego zadania zostało ukończone w październiku 2020 r. i zakłada m.in. modernizację układu torowego, przebudowę przepustów, budowę wiaduktów oraz adaptację budynku nastawni. Wszystko to ma na celu przystosowanie infrastruktury do obsługi pociągów o większych prędkościach oraz długościach. Szczegółowy harmonogram realizacji tego projektu wciąż pozostaje nieznany.

Nowy przystanek kolejowy?

Posłanka Matysiak zainteresowała się również planami budowy nowego przystanku kolejowego w Nakle nad Notecią. Z informacji zawartych w odpowiedzi na interpelację wynika, że taki przystanek jest planowany i zostanie zlokalizowany przy ul. Dąbrowskiego. To zadanie ma zostać zrealizowane w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025. Przewiduje się zabudowę trzech odrębnych peronów jednokrawędziowych.

Dostępność linii nr 281

Parlamentarzystka pytała również o dostępność linii nr 281 na odcinku Gniezno – Chojnice. PJak wskazuje resort infrastruktury, pewnych niejasności dotyczących dostępu do linii, PKP PLK S.A. zapewnia, że infrastruktura jest dostępna dla przewoźników całodobowo.

Kierunek Intercity przez Nakło nad Notecią

Ostatnie pytanie dotyczyło planów zwiększenia liczby kursujących przez Nakło nad Notecią pociągów PKP Intercity. Ministerstwo poinformowało, że trwają prace nad rozkładem jazdy 2023/24, więc nie jest w stanie udzielić dokładnych informacji na temat przyszłych połączeń. W piśmie przesłanym do posłanki resort zaznaczył, że ostateczna oferta przewozowa, w tym liczba pociągów, będzie zależała od wielu czynników: finansowania, infrastruktury kolejowej, dostępności taboru oraz innych aspektów technicznych.

Skip to content