Kwestia dostępu do transportu publicznego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego staje się coraz bardziej paląca. We wtorek 24 października Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego zorganizowało konferencję prasową pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie, informując jednocześnie o złożeniu wniosku do budżetu województwa z postulatem sfinansowania połączeń kolejowych w niedziele i święta. Posłanka Paulina Matysiak również zabrała głos w tej sprawie, podkreślając znaczenie komunikacji kolejowej dla mieszkańców regionu.

Problem wykluczenia transportowego

Brak połączeń kolejowych oraz autobusowych w dni świąteczne i niedzielne ogranicza swobodę przemieszczania się wielu osób. Jak zaznacza posłanka Matysiak, wykluczenie transportowe to poważny problem, zwłaszcza w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie połowa linii kolejowych jest nieczynna. Istniejące połączenia nie odpowiadają na potrzeby mieszkańców, czego przykładem jest linia kolejowa nr 209 Bydgoszcz – Unisław Pomorski – Chełmża.

Połączenia w dni robocze nie wystarczą

Transport publiczny odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu ludzi – umożliwia dojazd do pracy, szkoły czy lekarza. Jednak, jak podkreśla Matysiak, dostęp do komunikacji to także realizacja potrzeb prywatnych, takich jak uczestnictwo w uroczystościach czy wydarzeniach kulturalnych, które często mają miejsce właśnie w weekendy. Z tego względu apeluje o uruchomienie połączeń w niedziele i święta.

Inne kwestie dotyczące połączeń

Poza głównym postulatem dotyczącym linii nr 209, posłanka zwraca również uwagę na inne problematyczne trasy. Brak przewozów na odcinku Laskowice Pomorskie – Wierzchucin jest kolejnym dowodem na niedostateczną sieć połączeń w regionie. Kluczowe jest, aby oferowane kursy odpowiadały faktycznym potrzebom mieszkańców.

Aktualizacja planu transportowego – kontrowersyjna decyzja

Zastanawiające jest także pominięcie w aktualizacji planu transportowego linii kolejowej nr 241 Tuchola – Koronowo. Posłanka pyta otwarcie, czy jest to działanie złośliwe skierowane przeciwko aktywistom i mieszkańcom. Wzywa do poprawki aktualizacji i uwzględnienia tej linii obok innych.

Oczekiwania mieszkańców i posłanki

Paulina Matysiak staje po stronie mieszkańców, podkreślając konieczność poprawy sytuacji transportowej w województwie. Teraz pozostaje czekać, jak władze województwa odpowiedzą na postulaty i czy mieszkańcy doczekają się pożądanych zmian w komunikacji publicznej.

Skip to content