Wielkimi krokami zbliżają się wybory, a tym samym koniec obecnej kadencji Sejmu. To dobry czas na podsumowanie działalności parlamentarzystów z naszego regionu. 4 lata temu w tej roli zadebiutowała pochodząca z Kutna Paulina Matysiak, której aktywność robi wrażenie nawet na jej politycznych oponentach.

Aktywność Pauliny Matysiak w liczbach

Na stronie internetowej Sejmu znajdziemy garść statystyk, które świadczą o niemałej aktywności posłanki. W trakcie kadencji wniosła 766 interpelacji, 82 zapytania, 42 pytania w sprawach bieżących oraz 4 oświadczenia. Wzięła udział w 99,37% głosowań oraz wystąpiła na mównicy sejmowej 199 razy, co stawia ją na 44. miejscu wśród wszystkich 460 polityków.

Za każdą z tych liczb stoją sprawy konkretnych ludzi, którzy zgłaszali się do mnie z wieloma problemami — komentuje powyższe dane Paulina Matysiak. — Często dotyczyły spraw transportowych, kiedy to mieszkańcy danego regionu skarżyli się na brak dobrej oferty kolejowej czy zły stan infrastruktury. Za każdym razem był to sygnał dla rządzących, że trzeba działać i wsłuchać się w głos obywateli. I przynosiło to efekty, np. dzięki moim staraniom PiS wycofał się z dotkliwych podwyżek cen biletów w PKP Intercity — dodaje posłanka.

Matysiak od lat jest zaangażowana w kwestię poprawy jakości komunikacji kolejowej i autobusowej, o czym świadczy także powołany przez nią Parlamentarny Zespół ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Ponadto zasiada jeszcze w 19 innych zespołach, a także 3 komisjach sejmowych — ds. infrastruktury, polityki senioralnej oraz łączności z Polakami za granicą.

Ponad 700 interwencji poselskich

Ponadto parlamentarzystka skierowała ponad 700 interwencji poselskich do setek instytucji, urzędów i samorządów. Jak wyjaśnia Paulina Matysiak, były to odpowiedzi na prośby o pomoc w najdrobniejszych i tych większych sprawach, które niemalże każdego dnia zgłaszali zainteresowani do jej biura poselskiego.

To właśnie ta część mojej działalności była szczególnie blisko ludzi, którzy na swojej drodze napotkali się na brak wyrozumiałości czy zlekceważenie ich problemów przez lokalne władze. Jak np. mieszkańcy Gawron pod Łęczycą, którym wójt chciał w sekrecie „sprezentować” sortownię odpadów tuż pod ich domami. Na szczęście dzięki mojej interwencji udało się to zablokować — opisuje Paulina Matysiak. — Radość osób, którym mogłam skutecznie pomóc, stanowi dla mnie największą satysfakcję i motywuje do dalszej pracy — dodaje posłanka.

W ciągu 4 lat parlamentarzystka otworzyła cztery biura poselskie — główne w Kutnie, skąd pochodzi, oraz filie w Warszawie, Zduńskiej Woli i Aleksandrowie Łódzkim.

Skip to content