Na bocznicach w Krzyżu stoją dziesiątki piętrowych wagonów oraz lokomotywy spalinowe. Tymczasem polscy przewoźnicy borykają się z brakami taboru. Regularnie odwoływane są pociągi Polregio, a PKP Intercity wynajmuje lokomotywy z zagranicy.

Posłanka Paulina Matysiak postanowiła zapytać resort infrastruktury dlaczego nie są w użyciu. Chodzi o liczną grupę wagonów piętrowych Bmnopux/Bmteeo oraz lokomotyw spalinowych serii SU45 i SU/SM42, które od dłuższego czasu stoja niewykorzystane.

Brak taboru to problem Polregio i PKP Intercity

Polscy przewoźnicy kolejowi już od lat zmagają się z brakiem wystarczającej liczby taboru. Co gorsza, PKP Intercity korzysta z wynajmowanych lokomotyw z Czech, co wydaje się być symptomem głębszego problemu. Możliwość wykorzystania odstawionych na stacji Krzyż wagonów i lokomotyw w normalnym ruchu kolejowym wydaje się więc kwestią, którą warto zbadać.

Jak zauważa w interpelacji parlamentarzystka, wagony piętrowe odstawione na Krzyżu są wysoko oceniane pod względem komfortu i pojemności, dzięki czemu mogą być doskonałym rozwiązaniem na trasach o dużym obłożeniu pasażerskim. Wykorzystanie ich na trasach takich jak Gdynia-Hel, Kraków-Zakopane czy w pociągach Interregio Warszawa-Łódź to opcja, którą warto by było wziąć pod uwagę.

Zagadka lokomotyw serii SU45

Jeśli chodzi o lokomotywy serii SU45, to te były niegdyś wykorzystywane nie tylko przez spółkę Polregio, ale również przez PKP Intercity. Tutaj rodzi się pytanie: dlaczego te lokomotywy nie są dzisiaj dostępne dla przewoźników i czy można je przywrócić do ruchu?

Matysiak wskazała również na fakt, że spółka Polregio nie uruchomiła jeszcze pociągów na trasach, na które złożyła oficjalne wnioski do Urzędu Transportu Kolejowego. W kontekście braku dostatecznego taboru wydaje się to być sprawą, którą warto wyjaśnić.

Interregio: rozwiązanie dla przyszłości?

W interpelacji pada również pytanie o pociągi Interregio, które w przeszłości były bardzo dobrze przyjęte przez pasażerów. Czy spółka Polregio zamierza wrócić do tego typu połączeń, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby podróżnych?

O odpowiedziach na pytania poinformujemy.

Skip to content