Rodzice uczniów z Dziergowic, którzy dojeżdżają do szkoły w Raciborzu, od dłuższego czasu alarmowali o niepokojącej sytuacji związanej z komunikacją kolejową. Częste opóźnienia i odwoływane pociągi powodują, że młodzież regularnie nie zdąża na pierwsze lekcje, a pracownicy mają kłopoty z dotarciem do pracy. Na interwencję posłanki Pauliny Matysiak odpowiedział zarząd województwa opolskiego, proponując kilka kluczowych rozwiązań.

Przyczyny opóźnień

Według przekazanej odpowiedzi główną przyczyną problemów z dojazdem są kłopoty z taborem kolejowym. Ze względu na aktualną sytuację geopolityczną oraz stan epidemii oczekiwanie na dostawy części i podzespołów, a także czas wykonania napraw znacznie się wydłużają. To z kolei prowadzi do wyłączania pojazdów z użytkowania na dłuższy okres.

Zastępcza komunikacja autobusowa rozwiązaniem?

POLREGIO wyjaśnia również, że decyzje o uruchomieniu zastępczej komunikacji autobusowej podejmowane są indywidualnie i uzależnione są od wielu czynników, takich jak czas do kolejnego kursu czy dostępność przewoźnika autobusowego. Czasami zdarza się, że autobus pojawia się na stacji tuż przed odjazdem kolejnego pociągu, co prowadzi do odwołania połączenia bez zapewnienia przewozu zastępczego.

Środki naprawcze

Jak informuje POLREGIO, chcąc poprawić sytuację, spółka wypożyczyła dwa pojazdy kolejowe z innych zakładów. Dzięki temu firma chce usprawnić wykonanie założonych kursów i maksymalnie ograniczyć wprowadzanie komunikacji zastępczej. Dodatkowo województwo opolskie, jako organizator przewozów, przygotowuje procedurę zakupu nowych elektrycznych pojazdów kolejowych oraz stara się o dofinansowanie na nabycie nowoczesnych jednostek z różnych źródeł czy programów wsparcia.

Skip to content