Mieszkańcy Bydgoszczy od wielu lat domagają się uruchomienia kolei aglomeracyjnej, która łączyłaby m.in. północno-wschodnią dzielnicę Fordon z pozostałymi stacjami na terenie miasta. W tym celu niezbędne byłoby przywrócenie możliwości rozpoczynania i kończenia biegu pociągów na stacji Bydgoszcz Fordon. Posłanka Paulina Matysiak zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniami o plany względem tej inwestycji.

Stacja Bydgoszcz Fordon kluczowa dla projektu

Parlamentarzystka chce dowiedzieć się, jaki zakres prac na odcinku linii kolejowej nr 209 od stacji Bydgoszcz Wschód do stacji Bydgoszcz Fordon jest niezbędny, a także ile wyniósłby szacunkowy koszt takiej inwestycji. Kolejne pytanie dotyczy możliwości prowadzenia ruchu pociągów do konkretnego kilometra wspomnianej linii kolejowej, takiego jak przystanek Bydgoszcz Fordon, dla pociągów, które wymagają jedynie przejścia maszynisty z jednej kabiny sterowniczej do drugiej do zmiany kierunku jazdy. Jest to typowe dla elektrycznych zestawów trakcyjnych i autobusów szynowych.

Matysiak przypomniała, że w przeszłości takie pociągi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kursowały. W rozkładzie 2009/2010 spółka Arriva uruchamiała pociągi w relacjach Bydgoszcz — Świekatowo oraz Bydgoszcz — Błądzim. Składy te po dotarciu do konkretnego przystanku na linii kolejowej nr 201 wracały z tego przystanku do Bydgoszczy.

Pytania do Ministerstwa Infrastruktury

Posłanka zwraca się z pytaniami do ministra infrastruktury dotyczącymi możliwości rozwoju infrastruktury kolejowej na odcinku linii kolejowej nr 209, kosztów potencjalnej inwestycji, a także przyszłych planów rozwoju kolejnictwa w województwie kujawsko-pomorskim. Szczególnie interesuje ją perspektywa powstania kolei aglomeracyjnej w Bydgoszczy i przyległych samorządach.

O odpowiedzi poinformujemy.

Skip to content