Ponad 200 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Renta wdowia” trafiło dzisiaj do Sejmu za sprawą polityczek i polityków Lewicy! Po wejściu w życie ustawa pozwoli na wybór korzystniejszego świadczenia po śmierci małżonka. 

Wsparcie dla 1,5 miliona seniorów

Ustawa o rencie wdowiej to realne wsparcie dla nawet 1,5 miliona seniorów w Polsce! — komentuje posłanka Paulina Matysiak z partii Razem. — Po stracie współmałżonka większość codziennych opłat zostaje taka sama, nie maleją o połowę, dlatego dodatkowe pieniądze są bardzo potrzebne. Nasz projekt jest klasycznie lewicowy, bo troszczy się o osoby w potrzebie i nie pozostawia ich bez wsparcia — dodaje parlamentarzystka.

Obecnie wdowa lub wdowiec ma prawo do wyboru: albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną, czyli 85% emerytury małżonka. Rozwiązanie zaproponowane przez Lewicę umożliwia wybór korzystniejszej opcji. Wdowa lub wdowiec może zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po małżonku albo wybrać rentę po mężu/żonie i dodać 50% swojej emerytury. 

Sejm przyjmie ustawę ponad podziałami?

Serdecznie dziękuję za każdy podpis, zwłaszcza tym, którzy podpisywali się w moim biurze poselskim w Kutnie i przynosili wypełnione listy. To dzięki państwu się udało! — podkreśla Paulina Matysiak. — Procedowanie tej ustawy będzie testem dla PiS, czy rzeczywiście wspiera polskich seniorów. Jeśli tak, to rządzący powinni bez wahania zagłosować za! — dodaje.

Pod projektem ustawy podpisało się dokładnie 206 156 osób. Wszystkie podpisy zostały już oficjalnie złożone w Sejmie, a debata wraz z głosowaniem nad ustawą odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu bieżącego roku.

Skip to content