Seniorzy, którzy musieli pożegnać współmałżonka, dobrze wiedzą, że jest to ogromna strata, nie tylko emocjonalna, ale często też ekonomiczna. Stąd pomysł Lewicy na obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej, która w założeniu może pomóc w otrzymaniu korzystniejszych świadczeń. O inicjatywie opowiedzieli posłanka Paulina Matysiak oraz Sebastian Walczak, jeden z liderów lokalnych struktur Lewicy, podczas konferencji prasowej w Kutnie.

Co daje ustawa o rencie wdowiej?

O ile dwie osoby ze swoimi świadczeniami są w stanie związać koniec z końcem, to kiedy jedna z nich umiera, tych pieniędzy jest zdecydowanie mniej — tłumaczy Paulina Matysiak. — A przecież opłaty za mieszkanie i inne rachunki się nie zmniejszają. To rozwiązanie jest bardzo proste: obecnie można uzyskać tzw. rentę rodzinną w wysokości 85% świadczenia zmarłej osoby albo zostać przy swoim świadczeniu, jeśli jest wyższe. Proponowana ustawa daje z kolei wybór: swoje świadczenie i 50% renty rodzinnej lub odwrotnie — 100% renty rodzinnej i połowa własnego świadczenia — dodaje posłanka partii Razem.

Jak zaznacza, ustawa o rencie wdowiej pomoże wszystkim seniorom, nie tylko kobietom, które statystycznie częściej żyją dłużej niż partnerzy i reguły mają niższe emerytury.

Renta wdowia ratunkiem na problemy finansowe

Wiele osób zna te przypadki z własnego życia, kiedy starszym członkom rodzin żyjącym w dwójkę starczyło na pokrycie codziennych kosztów, a po śmierci jednego z nich nagle jedno świadczenie już tego nie zapewniało — mówił Sebastian Walczak, współprzewodniczący Nowej Lewicy w Kutnie. — To nie jest tak, że nagle czynsz za mieszkanie jest o połowę niższy, kiedy zostaje jedna osoba. Renta wdowia daje możliwość skompensowania tej straty, aby nie zostać z problemami finansowymi — podkreślał.

Gdzie można się podpisać?

Zbiórka podpisów trwa w całej Polsce. W Kutnie można się podpisać w biurze poselskim Pauliny Matysiak przy ul. Narutowicza 20 w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8.30–15.30, a także w biurze Nowej Lewicy przy ul. Grunwaldzkiej 1 w poniedziałki od 16.30 do 18.00.

Skip to content