Posłowie Razem interweniują w sprawie Domu Literatury, zagrożonego przez decyzje władz dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Prowadzące dom organizacje społeczne otrzymały niedawno decyzję o odmowie przedłużenia dzierżawy budynków, w których prowadzą od kilkudziesięciu lat działalność kulturalną.

Na wniosek posłanki Pauliny Matysiak sprawie stołecznego Domu Literatury poświęcone będzie posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Musimy wypracować rozwiązanie, które pozwoli na dalsze funkcjonowanie tego miejsca na kulturalnej mapie Polski – mówiła podczas konferencji posłanka Matysiak.

Z kolei z pismami do władz Śródmieścia i Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zwrócili się poseł Adrian Zandberg i posłanka Magdalena Biejat. Z ich informacji wynika, że odmowa związana jest z wojną na Ukrainie i chęcią komercyjnego wynajmu budynku. Parlamentarzyści zwrócili się do prezydenta Trzaskowskiego o pilną interwencję w sprawie i wypracowanie rozwiązania opartego na dialogu ze środowiskiem literackim.

Kamienice obecnie tworzące Dom Literatury zostały odbudowane z przeznaczeniem na siedzibę Związku Literatów Polskich w 1949 r. po ich całkowitym zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. Pisarze aktywnie uczestniczyli w procesie odbudowy i brali udział w zbiórce funduszy na ten cel, a do chwili obecnej kolejne pokolenia literatów opiekują się budynkami.

Dziś swoje siedziby ma w nim wiele organizacji związanych z literaturą i zrzeszających polskich pisarzy m.in. Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich czy Polski PEN-Club, które organizują otwarte i bezpłatne wydarzenia kulturalne. W Domu Literatury znajduje się także mogąca poszczycić się obszernymi zbiorami Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich.

Skip to content