W ubiegłym tygodniu wraz z delegacją sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu posłanka Paulina Matysiak była z wizytą w Wilnie. Okazją było wyjazdowe posiedzenie komisji, a w programie znalazł się szereg spotkań i aktywności.

Pierwszego dnia posłanki i posłowie spotkali się z Ambasador RP w Wilnie Urszulą Doroszewską, a także z Dyrektor Instytutu Polskiego Małgorzatą Stefanowicz-Pecelą. Parlamentarzyści odwiedzili też kilka miejsc pamięci: cmentarz na Rossie, gdzie złożyli wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w kaplicy Powstańców Styczniowych, a także przy Kwaterze Polskiej oraz przy Kwaterze Żydowskiej na Ponarach.

Kolejnym z punktów programu była wizyta w Mackiewiczówce i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Józefa Mackiewicza oraz udział w otwarciu wystawy plakatów pt. „Biało-czerwono-biały” w Domu Białoruskim.

Z kolei drugiego dnia parlamentarzyści spotkali się z Przewodniczącym Rady Litewskiego Narodowego Radia i Telewizji Eugenijusem Valatką, Dyrektorem Generalnym Moniką Garbaciaskaite-Budriene oraz Ministrem Kultury Republiki litewskiej Simonasem Kairysem i Dyrektorem Litewskiego Centrum Filmowego Laimonasem Ubaviciusem.

Tego samego dnia po południu miało też miejsce spotkanie z Wicemarszałkiem Sejmu Republiki Litewskiej Pauliusem Saudargasem.

Trzeci dzień rozpoczęło spotkanie z członkami Komisji Kultury Sejmu Republiki Litewskiej, a następnie parlamentarzyści udali się na kwatery Obrońców Niepodległej Litwy oraz Żołnierzy Polskich poległych w wojnie polsko-bolszewickiej na Cmentarzu na Antokolu, gdzie złożyli wieńce. Kwiaty złożono też na grobie rodziny Zawadzkich na cmentarzu Antokolskim.

Skip to content