19 października posłanka Paulina Matysiak wzięła udział w posiedzeniu sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Parlamentarzystka pytała przedstawicieli rządu o rozwiązania w ustawie, która ma zamrozić ceny energii elektrycznej (druk nr 2697). Wątpliwości dotyczyły tego, czy ustawa zamrozi ceny energii elektrycznej również samorządowym spółkom kolejowym, takim jak Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Wśród pytań znalazły się też kwestie tego, czy wsparcie z ustawy trafi do spółki Polregio, z której usług korzysta codziennie co czwarty pasażer kolei. 51% udziałów Polregio posiada Agencja Rozwoju Przemysłu, a pozostałą część samorządy. Posłanka Paulina Matysiak zwróciła również uwagę, że w omawianym projekcie nie ma żadnych rozwiązań z myślą o PKP Intercity, z których w zakresie cen energii elektrycznej mógłby skorzystać ten przewoźnik.

Ustawa pominęła również pomoc dla sektora kolejowych przewozów towarowych. Zdaniem posłanki Matysiak może to spowodować, że towary zaczną być transportowane drogami, co wpłynie negatywnie na stan infrastruktury i środowiska.

Fragment wypowiedzi posłanki Pauliny Matysiak na posiedzeniu komisji:

Skip to content