W sobotę 27 sierpnia politycy partii Razem, w tym posłanka Paulina Matysiak, odwiedzili Włocławek i Toruń. Były to dwa kolejne punkty na mapie ogólnokrajowej akcji „Lato z Razem”, podczas której liderzy ugrupowania wraz z lokalnymi działaczami spotykają się z mieszkańcami i poruszają ważne dla nich kwestie. We Włocławku zajęli się tematem kaskadyzacji Wisły, a w Toruniu problemem szpecenia zabytkowej starówki.

Czy zapora w Siarzewie jest potrzebna?

Politycy partii Razem podkreślali we Włocławku, że nie chcą kolejnej katastrofy ekologicznej, a jest takie ryzyko w związku z planowaną budową zapory na Wiśle.

— Chcemy odejścia od budowy urządzeń piętrzących w Siarzewie — mówiła Daria Gosek-Popiołek, posłanka specjalizująca się w ochronie środowiska. — Tego typu inwestycje będą tylko bardziej szkodzić, więc nie sprawią, że wody będzie więcej. Chcemy całkowitego porzucenia planów żeglugi śródlądowej — dodaje parlamentarzystka. Zdaniem polityków partii Razem odtwarzanie transportu wodnego na polskich rzekach nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego ani ekologicznego, ponieważ najmniej emisyjna i tak pozostaje kolej.

Postulują natomiast rozpoczęcie renaturyzacji rzek i nadanie większych kompetencji inspektorom ochrony środowiska.

Betonoza oszpeci starówkę Torunia

Z kolei podczas wizyty w Toruniu działacze poruszyli temat kontrowersyjnej budowy nadwiślańskich pawilonów, które zaburzą zabytkową linię architektoniczną i mogą zagrozić obecności starówki na liście UNESCO.

Podczas konferencji prasowej posłanka Paulina Matysiak ubolewała nad tym, że staromiejska panorama, którą niegdyś z dumą pokazywała swoim gościom podczas studiów, „teraz została zeszpecona”. — Obecnie chyba tylko dwie osoby są zadowolone z tej inwestycji: prezydent Michał Zaleski i miejski konserwator zabytków. Wszyscy inni mają duże wątpliwości — podkreślała Matysiak. — Nie może być tak, że z butą i arogancją ktokolwiek prowadzi inwestycję w mieście, nie wsłuchując się w głosy mieszkańców, ekspertów i naukowców — grzmiała posłanka, nie zostawiając na władzach Torunia suchej nitki.

Posłanki Paulina Matysiak i Daria Gosek-Popiołek wspólnie zawiadomią NIK w sprawie budowy pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim, a także skierują interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie twierdzą, że zamiast dużych, betonowych „kloców” potrzeba więcej drzew i zieleni.

Fot. Maciej Wasilewski – Agencja Wyborcza.pl

Skip to content