W piątek 24 czerwca w Dworku Modrzewiowym, gdzie siedzibę ma Biuro Poselskie Pauliny Matysiak, odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Dudą na temat jej najnowszej książki „Korpo” o pracownikach zagranicznych korporacji w Polsce. Spotkanie poprowadził Rafał Grabski, dyrektor biura poselskiego i polonista z wykształcenia.

Autorka opowiadała o tym, skąd wziął się pomysł na książkę, o procesie jej powstawania, a także o swoim podejściu do opracowania materiału źródłowego, którym są wywiady z pracownikami. Bohaterami książki są osoby pracujące np. w magazynach Amazona.

Katarzyna Duda zdradziła też nieco informacji o kulisach powstawania książki — docieraniu do rozmówców dzięki mediom społecznościowym i kontaktach ze związkowcami. Opowiadała też o licznych nieprawidłowościach, z którymi spotkała się, pracując nad książką, m.in o tym, jak związek zawodowy w jednej z firm odzyskał źle wydatkowane środki z Funduszu Świadczeń Socjalnych firmy — bez dociekliwości związkowców tych pieniędzy dla pracowników by nie było.

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja z udziałem posłanki Pauliny Matysiak, podczas której skupiono się na możliwych rozwiązaniach dla pracowników korporacji, aby polepszyć ich sytuację. Rozmawiano m.in. o potrzebie wprowadzenia do szkół lepszej edukacji o prawach pracowniczych, a także szeregu systemowych rozwiązań, dzięki którym można ukrócić złe praktyki wielkich korporacji i panujący w nich wyzysk.

Skip to content