W piątek 24 czerwca do Kutna przyjedzie Katarzyna Duda, autorka reportażu pt. „Korpo. Jak się pracuje w zagranicznych korporacjach w Polsce”. Wieczór autorski odbędzie się o godzinie 17.00 w Dworku Modrzewiowym przy ul. Narutowicza 20. Wstęp wolny!

„Robotnik się zepsuł, robotnik musi odejść”

Książka „Korpo” powstała na podstawie rozmów z pracownikami zagranicznych korporacji w Polsce. Autorka przeprowadziła wywiady m.in. z osobami zatrudnionymi w centrach logistycznych, firmach kurierskich, fabrykach motoryzacyjnych i call center. Ujawnia brudne tajemnice zagranicznych korporacji, o których nikt inny do tej pory nie miał odwagi opowiedzieć.

Za fasadą korporacyjnych praktyk, takich jak owocowe czwartki czy karnety na siłownię, kryje się często złe traktowanie pracowników. Dowiadujemy się, że Polacy są gorzej wynagradzani niż osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach na Zachodzie, wymusza się na nich samozatrudnienie i pracę w nadgodzinach, odmawia się im prawa do płatnego urlopu, nieustannie kontroluje i wywiera presję, postępuje wedle reguły „robotnik się zepsuł, robotnik musi odejść”.

Plan spotkania

Spotkanie z autorką książki poprowadzi Rafał Grabski — polonista, członek Zarządu Okręgu Łódzkiego partii Razem. W drugiej części spotkania odbędzie się rozmowa na temat rozwiązań problemów, z którymi borykają się m.in. bohaterzy „Korpo”. Przedstawi je posłanka Paulina Matysiak — kutnianka i członkini Zarządu Krajowego partii Razem.

Kilka słów o autorce

Katarzyna Duda to absolwentka prawa i politologii na Uniwersytecie Opolskim. W latach 2015–2018 badała warunki zatrudnienia osób sprzątających i ochroniarzy w firmach prywatnych. Podejmowała liczne interwencje na rzecz poprawy sytuacji ochroniarzy i osób sprzątających. Od 2019 roku pracuje w OPZZ w Warszawie jako specjalistka ds. polityki społecznej i rynku pracy. Należy do związku zawodowego „Konfederacja Pracy” i jest członkinią Zarządu Okręgu Warszawskiego Razem. W 2019 roku wydała książkę „Kiedyś tu było życie, teraz jest tylko bieda”, poświęconą losom robotników przemysłowych w Polsce, których zakłady pracy zamknięto po 1989 roku. Ludzie mówią, że często wsadza kij w mrowisko. Nie toleruje oszustwa i nie boi się mu przeciwstawiać. Porusza trudne tematy.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/850242349267337 

Skip to content