Posiedzenie miało miejsce w dniach 8 i 9 lutego 2022 r.

Porządek obrad posiedzenia składał się z 19 punktów i 56 głosowań. Wystąpiłam na mównicy sejmowej 5 razy.

Przedstawiłam stanowisko klubu Lewicy w sprawie sprawozdania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Projekt posła Jarosława Sachajki z Kukiz’15 jako jedyny z 4 złożonych w Sejmie (2 zostały odrzucone w pierwszym czytaniu – w tym mój dotyczący medycznej marihuany, 1 projekt wciąż nie ma nadanego numeru druku) w tej sprawie był procedowany. W wystąpieniu podsumowałam jak wyglądały prace komisji w tym temacie – wszelkie poprawki opozycji, w tym moje, zostały odrzucone. Pytałam również o refundację medycznej marihuany i o to dlaczego rząd tak bardzo boi się ją wprowadzić i nie chce tym samym pomóc pacjentom.

8 lutego odbyło się posiedzenie Komisji Łączności z Polakami za Granicą, podczas którego Informację na temat zmian w ustawie o zapisie nazwisk w dokumentach tożsamości i stanu cywilnego Republiki Litwy i ich wpływie na pisownię nazwisk Polaków – członków polskiej mniejszości narodowej – przedstawił Minister Spraw Zagranicznych.

A wracając na salę plenarną: Zabrałam również głos w sprawie poselskiego projektu uchwały w sprawie solidarności z obywatelkami Afganistanu, który został przygotowany przez moją klubową koleżankę – posłankę Katarzynę Kretkowską. Sejm w trakcie głosowań przyjął ją głosami 442 posłanek i posłów. Również byłam za przyjęciem projektu.

Byłam za to przeciwna, żebyśmy wybrali na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego!

Również niespodziewanie głosowaliśmy w Sejmie sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, zwanej jako Lex Czarnek – głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie uchwały Senatu odrzucającej ustawę. Byłam przeciwna odrzuceniu uchwały Senatu w tej sprawie. Rząd przegłosował ją głosami PiS, Kukiz15, PS i niezależnych posłów. Na bieżąco skomentowałam tę sprawę w trakcie programu „Republika po Południu” w Telewizji Republika.

Skip to content