W ostatnim czasie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego zaskoczyła wiadomość o planowanym przez posłów PiS przekazaniu bezcennego średniowiecznego manuskryptu z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu jako prezentu dla Węgier. Posłanka Paulina Matysiak, która jest blisko związana z tym miastem, wystosowała do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego interpelację w tej sprawie.

Zabytki kultury gadżetami promocyjnymi?

W piśmie do resortu posłanka zauważa, że Książnica Kopernikańska przechowuje w swoich zbiorach jedne z najcenniejszych zabytków piśmienniczych, a utrata tak cennego dzieła, jakim jest manuskrypt „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti” byłaby poważną stratą dla polskiej kultury.

Przekonuje również, że dbanie o stosunki z państwami sojuszniczymi nie powinny się odbywać kosztem najcenniejszych artefaktów. Posłanka pyta ministra, czy posłowie przedstawiający projekt ustawy w sprawie przekazania dzieła konsultowali pomysł z resortem oraz jakie kroki w tej sprawie zamierza podjąć.

O odpowiedzi ministerstwa poinformujemy.

Skip to content