Krajowy Plan Odbudowy to środki, które Polska ma dostać w ramach podziału środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy i który ma posłużyć inwestycjom w obszary które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Do takich obszarów należy z pewnością kolej, która musi zmagać się ze skutkami nałożonych na ludność obostrzeń i znacznym spadkiem zaufania do transportu publicznego. W mediach często pojawiają się informacje o znaczącym spadku podróżnych zarówno w transporcie miejskim jak i kolejowym. Jak wiemy, część środków z KPO ma trafić do branży kolejowej, jednak w dotychczasowych informacjach pojawiających się w mediach brakuje informacji o wysokości środków i konkretnych zadaniach, jakie miałyby być sfinansowane w ramach funduszy.

Postanowiłam zapytać Ministerstwo Infrastruktury o szczegóły, a mianowicie:

  1. Ile zadań zostanie zrealizowanych w ramach tych środków? Proszę wskazać nazwę zadania oraz jego wartość.
  2. Jakiej linii kolejowej dotyczyć będą zadania realizowane ze środków KPO? Proszę o podanie nr linii, nr toru kolejowego, dobowej liczby pociągów na przedmiotowych liniach.
  3. Jakie efekty zostaną uzyskane po realizacji zadań finansowanych ze środków KPO?

W ostatnim pytaniu szczególnie interesują mnie kwestie dotyczące skrócenia czasu przejazdu dla pociągu pasażerskiego i towarowego, poprawienie przepustowości i to, jakie inne efekty uzyskają przewoźnicy. O odpowiedzi z pewnością poinformuję.

Skip to content