Kilka tygodni temu pytałam Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o sprawy dotyczące zawieszonych wyborów i referendów lokalnych. Teraz wreszcie pojawiła się szansa na to, że od dawna przesuwane wybory uzupełniające w wielu gminach się ostatecznie odbędą. Pod koniec maja Główny Inspektora Sanitarny wydał wytyczne w sprawie bezpiecznej realizacji wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego w toku kadencji i referendów lokalnych rekomendowanych do przeprowadzenia od drugiej dekady czerwca 2021 r. Mimo spadku zachorowań, w Polsce wciąż trwa, wprowadzony 20 marca 2020 roku, stan epidemii. W punkcie 3.1 wspomnianego dokumentu, dotyczącym członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji, można przeczytać:

“Rekomenduje się przy wyborze członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji preferowanie osób zaszczepionych pełnym cyklem szczepienia min. 14 dni przed przystąpieniem do pracy lub takich, które są uodpornione w wyniku przebycia choroby.”

Na 13 czerwca zaplanowane są wybory na prezydenta Rzeszowa i wiele z przekładanych do tej pory wyborów uzupełniających i referendów wreszcie się odbędzie, dlatego zasadne wydaje się uzyskanie od Premiera odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiły się w mojej interpelacji:

  1. Kto, w jaki sposób i na jakiej podstawie będzie weryfikował stan zdrowia kandydatów i kandydatek na członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji?
  2. Czy kandydaci do komisji wyborczych będą musieli okazać zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, czy będą jedynie podpisywać oświadczenie, że są zdrowi?
  3. Czy kwalifikację do komisji wyborczej będzie poprzedzać badanie lekarskie kandydata?
Skip to content