20 kwietnia przypada Światowy Dzień Marihuany i właśnie dzisiaj do Sejmu trafił pakiet ustaw konopnych przygotowywany w ostatnich miesiącach w ramach prac Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Co jest w pakiecie?

🌿 dekryminalizacja posiadania niewielkich ilości marihuany na własny użytek

🌿 uprawa konopi przemysłowych

🌿 produkcja medycznej marihuany

Jako wiceprzewodnicząca tego zespołu opowiadam się za nowoczesnym i pragmatycznym podejściem do konopi. Razem z Beata Maciejewską z Lewicy, przewodniczącą zespołu i Urszulą Zielińską z Zielonych, sekretarz zespołu, byłyśmy odpowiedzialne za prowadzenie prac projektów, zebranych w Pakiecie Ustaw Konopnych.

Ja nadzoruję ten ostatni projekt. Obecnie marihuanę medyczną sprowadzamy z innych państw, ale przecież korzystniej byłoby produkować ją w Polsce! Rolnicy mieliby dodatkowe źródło dochodu, a pacjenci uzyskaliby stały, tani i łatwy dostęp do leku. Zależy mi także na refundacji medycznej marihuany. Wielu pacjentów nie może korzystać z leczenia, ponieważ nie stać ich na drogą, nierefundowaną terapię. Badania wielokrotnie wykazały zalety płynące z korzystania medycznej marihuany przez pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, przewlekłym bólem czy zespołem jelita drażliwego. Powinniśmy ułatwić im dostęp substancji, która może polepszyć ich stan zdrowia.

Skip to content