Około 3 tys. lekarzy rezydentów uczestniczyło w strajku, który rozpoczął się w poniedziałek 22 marca br. Strajk ma potrwać tydzień. Ten czas lekarze chcieli wykorzystać na odpoczynek, ponieważ jak sami mówią są przepracowani oraz wycieńczeni fizycznie i psychicznie. Ich zdaniem Minister Zdrowia nie przygotował szpitali  i przychodni do trzeciej fali pandemii COVID-19. Szpitale są przepełnione, koordynatorzy nie posiadają narzędzi do wykonywania swojej pracy, karetki wożą chorych od szpitala do szpitala długo czekając na podjazdach, SOR-y przeżywają oblężenie, oddziały są zapełnione, a wszelkie procedury i planowane przyjęcia wstrzymane. Pandemia po raz kolejny pokazuje jak niewydolny i niedofinansowany jest polski system ochrony zdrowia. Ponadto lekarze sami muszą mierzyć się z wszystkimi trudnościami, nie otrzymując żadnego wsparcia ze strony rządu.

Czarę goryczy przelało zamieszanie związane z przeprowadzeniem Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych. W trakcie trwania wiosennej sesji Ministerstwo Zdrowia najpierw podjęło decyzję o przesunięciu egzaminów na maj, a kolejnego dnia wycofało się z tego pomysłu, informując, że testy i część ustna odbędą się w normalnym trybie. Rezydenci tymczasem od dłuższego czasu apelują o ograniczenie weryfikacji do części pisemnej. Od miesięcy usiłują pogodzić wytężona pracę z nauką do egzaminów, których termin jest zmieniany, a na koniec przy trzeciej fali zakażeń COVID-19 wznawia się część ustną.  Warto zauważyć, że zdawanie części ustnej egzaminu nie jest praktykowana nigdzie indziej w Unii Europejskiej.

Rezydentura jako tryb szkolenia lekarzy, odbywa się obecnie w bardzo wyjątkowych pandemicznych warunkach, stawiając młodych lekarzy przed trudnymi wyzwaniami, angażując maksymalnie ich siły i umiejętności. Jak dotąd sytuacja taka nie miała miejsca, a sytuacja lekarzy rezydentów była stabilna. Rezygnacja z części ustnej  pozwoliłaby na szybkie wypełnienie luk kadrowych specjalistami bez potrzeby ściągania lekarzy z Unii Europejskiej.  

Poprosiłam o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo, aby wesprzeć lekarzy i rezydentów podczas trzeciej fali pandemii COVID-19?
  2. Jakie kroki planuje podjąć Ministerstwo, aby poprawić i usprawnić działanie służby zdrowia podczas trwającej pandemii COVID-19?
  3. Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa odstąpienie od części ustnej państwowego egzaminu specjalizacyjnego, do którego mają przystąpić rezydenci?
Skip to content