Seniorzy coraz częściej skarżą się na problemy, związane z zapisaniem się na szczepienie przeciwko COVID-19 przez infolinię 989. Osoby starsze pomimo wykonania telefonu i zapisania się na liście oczekujących nie otrzymują informacji o terminie szczepienia. Ich rówieśnicy, którzy skorzystali z zapisów w punktach szczepień są już po pierwszej dawce, a niektórzy po dwóch. 

Seniorzy, którzy w związku z brakiem jakichkolwiek informacji, ponownie dzwonili na infolinię, otrzymywali informację, że są trudności z dostawami szczepionek, i że będą mogli się zapisać na listę oczekujących na szczepienie w kolejnym terminie.  Proponowano im także wyjazd do innych miast, oddalonych nawet o 100 km, w celu zaszczepienia się, co dla osób starszych stanowi często ogromny problem. Okazuje się, że pierwsza rejestracja przez infolinię nie gwarantuje szczepienia, konieczne jest wykonywanie regularnych telefonów i dokonywanie kolejnych zapisów na listę oczekujących. 

Ponadto osoby chcące zapisać się na szczepienie skarżą się na niewydolność linii 989. W słuchawce często słyszą informację, że nie ma takiego numeru czy komunikat o tym, że linia jest uszkodzona.

Poprosiłam Ministerstwo Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań:

  1. Czy do Ministerstwa docierały sygnały o trudnościach z zapisami na szczepienie przeciwko COVID-19 przez infolinię 989?
  2. Jak wygląda procedura związana z zapisem na szczepienie przeciwko COVID-19 przez infolinię?
  3. Dlaczego osoby, które zapisały się na szczepienie przez infolinię nie otrzymują informacji o terminach szczepień i muszą się zapisywać na listę oczekujących w kolejnych terminach?
  4. Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo w celu usprawnienia zapisów na szczepienie przeciwko COVID-19 poprzez infolinię 989?
Skip to content