Dotarły do mnie niepokojące informacje o zamiarze zlikwidowania filii bibliotek pedagogicznych w całym województwie łódzkim. Z ponad 20 bibliotek funkcjonujących obecnie na terenie województwa, mają pozostać zaledwie cztery: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi, Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu, Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim i Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach. Dla nauczycieli, pracowników bibliotek, uczniów oraz wszystkich mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do materiałów edukacyjnych, popularnonaukowych i fachowej literatury jest ograniczony, będzie to oznaczało pozbawienie możliwości poszerzania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji oraz rozwijania pasji i zainteresowań. Likwidując biblioteki pozbawia się lokalną społeczność nie tylko możliwości bezpłatnego wypożyczania książek – w wielu przypadkach biblioteka pedagogiczna jest sprawnie funkcjonującą instytucją kultury, gdzie organizowane są różnego rodzaju zajęcia, przedsięwzięcia i wydarzenia. Niestety wraz z likwidacją filii zostaną także pozbawieni dostępu do tego rodzaju zasobów kulturalnych.

W województwie łódzkim zlikwidowanych ma zostać łącznie 18 filii: w Kutnie, Łęczycy, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie. W wielu z tych miejscowości, w ubiegłym roku mieszkańcy zagłosowali na projekty realizowane przez biblioteki pedagogiczne w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. Podczas realizacji tych projektów do bibliotek zakupiono sprzęt, który miał służyć lokalnej społeczności. Likwidacja bibliotek pozbawi mieszkańców, w tym nauczycieli, bibliotekarzy i uczniów, dostępu do niego, a także wsparcia zagwarantowanego w §1 ust. 2 pkt 2 obowiązującego Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych (Dz. U. poz. 369).

Zwróciłam się do Marszałka Województwa, Grzegorza Schreibera, z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czym spowodowana jest chęć likwidacji filii bibliotek pedagogicznych w województwie łódzkim?
  2. Na jakim etapie jest proces likwidacji filii bibliotek pedagogicznych? Jak do pomysłu odnieśli się dyrektorzy bibliotek?
  3. Na konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Ziemba informował o planowanej optymalizacji dotyczącej filii bibliotek pedagogicznych, polegającej m.in. na pojawieniu się książkomatów. W jaki sposób nowi czytelnicy będą mogli zapisać się biblioteki i wyrobić sobie kartę czytelnika, skoro obecne filie zostaną zastąpione książkomatami? Czy oznacza to dla czytelników podróż do siedziby którejś z czterech głównych bibliotek pedagogicznych (Łódź, Sieradz, Skierniewice, Piotrków Trybunalski)? Jak ma wyglądać obsługa książkomatów – jak często będą odbierane i uzupełniane książki?
  4. Na konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Ziemba zapewniał, że żaden pracownik nie straci pracy. Jak w takim razie będzie wyglądać sytuacja np. pracowników filii biblioteki pedagogicznej w Wieruszowie czy Wieluniu i ich dojazd do siedziby biblioteki w Sieradzu? Analogicznie – jak będzie wyglądała sytuacja pracowników w innych miejscach województwa? Czy Marszałek zdaje sobie sprawę, że do miejscowości, w których siedziby mają biblioteki pedagogiczne (Łódź, Sieradz, Skierniewice, Piotrków Trybunalski) nie jest możliwy dojazd z tych miejscowości, w których znajdowały się filie, transportem publicznym, bo po prostu on nie funkcjonuje?
  5. Czy Zarząd oraz Sejmik Województwa Łódzkiego rozważają rezygnację z planowanej likwidacji filii bibliotek pedagogicznych?

Poprosiłam również o udzielenie informacji, kiedy odbędzie się sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego, na której omawiana będzie sytuacja bibliotek pedagogicznych wraz z jej filiami oraz sprawa ich likwidacji.

Skip to content