Wraz z posłami Mariuszem Kałużnym i Pawłem Szramką zwróciliśmy się do Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego w związku ze skandalicznymi cięciami połączeń kolejowych na terenie województwa, jakie zostały wprowadzone w nowym rozkładzie jazdy 2020/2021.

Niestety wprowadzone zmiany są równoznaczne z wykluczeniem transportowym wielu mieszkańców województwa, którzy na co dzień korzystali z kolei. Ograniczenie liczby kursów może postawić wielu mieszkańców województwa, nie tylko przed koniecznością zmiany miejsca pracy, ale w dłuższej perspektywie spowoduje, że zrezygnują zupełnie z podróży koleją na rzecz samochodów prywatnych lub innych środków komunikacji. Mieszkańcy muszą mieć możliwość dojazdu transportem publicznym do pracy, szkoły, urzędu, szpitala czy przychodni. Apelujemy o ponowne przeanalizowanie podjętych decyzji i rozważenie przywrócenia zlikwidowanych połączeń bądź wprowadzenie na tych trasach komunikacji zastępczej.

Kluczową sprawą jest przywrócenie połączeń, a tym samym przywrócenie zaufania mieszkańców regionu do pewności usług świadczonych przez przewoźników. Ofertę kolei pasażerskich trzeba rozwijać, powiększać, zapewniając dostęp do niej dla różnych grup społecznych. Działania ograniczające transport publiczny są niedopuszczalne.

Zwróciliśmy się również o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Z jakich powodów zlikwidowano połączenia kolejowe na trasach Kutno – Włocławek, Bydgoszcz – Chełmża, Laskowice – Czersk, Szlachta – Wierzchucin?
  2. Z jakich powodów zmniejszono liczby par pociągów na terenie całego województwa?
  3. Czy planowane jest przywrócenie zlikwidowanych połączeń kolejowych bądź wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej?
Skip to content